FCSB şi-a aflat adversara din turul II preliminar al Ligii Europa. Roş-albaştrii vor călători în Armenia

FCSB şi-a aflat în această după-amiază adversara din turul doi preliminar al Europa League: roş-albaştrii vor evolua, dacă trec de Milsami, cu armenii de la Alashkert.

18 iul. 2019, 16:24

După 3-1 în tur, cu FK Makedonija Skopje, Alashkert nu a avut vreo emoţie pentru calificare în Macedonia, impunându-se cu 3-0. A deschis scorul prin Nenadovic încă din minutul 21 şi a pecetluit soarta calificării. Mai mult, oaspeţii au mai punctat de două ori: prin Galvao, în minutul 68 şi prin Voskanyan, cu un sfert de oră înainte de final.

Alashkert este în acest moment echipa numărul unu în Armenia. A cucerit titlul în sezoanele 2015–16, 2016–17 şi 2017–18 şi Cupa în 2018-2019.

Antrenată de Abraham Khashmanyan, are un lot în valoare de 5,73 milioane de euro.

Cel mai valoros jucător al echipei e fundaşul dreapta brazilian Tiago Cameta, evaluat de transfermarkt.de la 500.000 de euro.

Partida tur dintre Alashkert şi FCSB va avea loc în Armenia, urmând ca meciul retur să se desfăşoare în ţara noastră.