Febra dengue a făcut prăpăd. Sunt peste 1.000 de victime

Mai mult de 1.000 de persoane au murit din cauza febrei dengue în Filipine în primele opt luni ale acestui an, a anunţat marţi Ministerul Sănătăţii, relatează dpa.
Iulian Tudor
10 sept. 2019, 15:43
Febra dengue a făcut prăpăd. Sunt peste 1.000 de victime

Aproape 40% din cele 1.021 de victime care au murit din cauza bolii între 1 ianuarie şi 24 august erau copii cu vârste cuprinse între 5 şi 9 ani, a precizat sursa citată.

Numărul deceselor a fost aproape dublu faţă de cele 622 de decese înregistrate în acelaşi perioadă a anului trecut, a mai spus ministerul, care a precizat că în perioada ianuarie-august au fost raportate un număr total de 249.332 cazuri de febră dengue, comparativ cu 119.224 în primele opt luni ale anului 2018, potrivit Agerpres

Luna trecută, Filipine a decretat epidemie naţională de febră dengue pe fondul creşterii numărului de îmbolnăviri.

Ministerul Sănătăţii a afirmat că epidemia nu se află încă sub control, chiar dacă rata creşterii numărului de cazuri s-a redus din luna august, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Epidemie naţională de febră denga. Sunt peste 600 de decese

Creşterea numărului de cazuri de febră dengue survine la doi ani după ce guvernul filipinez a oprit un program de imunizare în masă folosind vaccinul Dengvaxia, produs de firma franceză Sanofi Pasteur, din cauza problemelor de siguranţă.

Vaccinul Dengvaxia a fost administrat unui număr de circa 830.000 de copii din Filipine, în prima vaccinare în masă din lume folosind noul medicament, în perioada aprilie 2016 – decembrie 2017, potrivit Agerpres.

Programul a fost oprit după ce Sanofi Pasteur a dezvăluit că, potrivit unui studiu pe termen lung, copiii care nu fuseseră anterior infectaţi cu dengue ar putea risca să contracteze o formă mai periculoasă a bolii dacă li se administrează Dengvaxia.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Scandal total între Gigi Becali și un fost monah de la Mănăstirea Cernica. Patronul FCSB este acuzat în termeni duri: „Consideră că pe Dumnezeu îl poți cumpăra cu bani”
Capital.ro
Salariile se schimbă din temelii. Anunțul momentului de la Florin Manole. Cine câștigă și cine rămâne pe loc în sistemul bugetar
Playtech.ro
Se poate transmite demisia pe WhatsApp? Ce spune legea în România, când nu se ia actul în considerare
Adevarul
„România este una dintre prăzile cele mai facile pentru Putin”. De ce debarcarea lui Orban nu aduce liniște la București
wowbiz.ro
Ultimul drum pentru Mihai și David, tinerii morți în accidentul din pădurea Snagov. Scene sfâșietoare de la înmormântare. Părinții victimelor, la capătul puterilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sute de zboruri ar putea fi anulate în următoarele săptămâni, în Europa! Totul depinde de situația din Orientul Mijlociu
iamsport.ro
BOMBĂ! Rapid i-a găsit deja înlocuitor lui Gâlcă: un antrenor din SuperLiga! ”Am auzit că au semnat contractul”. Cât costă rezilierea înțelegerii actualului tehnician
MediaFlux
PAPARAZZI Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine zilnic la instituție cu un Lamborghini Urus de 300.000 de euro FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Trump, avertisment șocant către Europa
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj