Federaţia „Hipocrat”, scrisoare deschisă către Ministerul Sănătăţii

Federaţia Sindicală ”Hipocrat” a transmis, miercuri, o scrisoare deschisă ministrului Sănătăţii, Sorina Pintea, în care afirmă că dialogul social este ”o prioritate în acest moment crucial” şi a identifocat mai multe probleme în sistem a cărora rezolvare este ”vitală pentru funcţionarea sistemului sanitar”. Printre problemele sesizate se numără dezechilibrul dintre finanţare şi salarizare, clarificarea programului de lucru al medicilor, rezolvarea crizei de sânge şi acordarea sporurilor pentru toate categoriile e personal.
Alina Costache
31 ian. 2018, 14:10
Federaţia

Reprezentanţii Federaţiei Sindicale „Hipocrat” au transmis, miercuri, o scrisoare în care salută numirea Sorinei Pintea la conducerea Ministerului Sănătăţii şi prezintă public o listă de probleme cu care se confruntă personalul din sistem şi a căror rezolvare trenează.
Printre problemele semnalate se numără dezechilibrul dintre finanţare şi salarizare, dar şi programul de lcuru al medicilor.

„Valoarea prognozată de contract pentru anul 2018 este insuficientă, fapt care va atrage după sine o funcţionare incorectă a celor mai multe unităţi sanitare din sistemul de sănătate. Este absolut vitală clarificarea programului de lucru al medicilor şi a plăţii timpului de lucru efectuat peste norma de bază”, susţin reprezentanţii Federaţiei.

Potrivit acestora, „medicina şcolară necesită o abordare diferită după o serie de ajustări care o fac, pe alocuri, nefuncţională” şi este necesară creşterea tarifelor pe caz rezolvat.

„Cursul euro are un trend ascendent, rata inflaţiei a crescut, salariile au crescut şi ele. Toate aceste elemente duc la o îngreunare a capacităţii de plată şi la o reducere constantă a fondului alocat pentru materiale sanitare, respectiv îngrijirea bolnavului – pe care dumneavoastră doriţi să îl puneţi în centrul sistemului, fapt normal şi firesc”, mai spun sindicaliştii din sănătate.

În plus, aceştia cer o politică de organizare şi de funcţionare a centrelor de transfuzie sanguină prin actualizarea normelor şi prin normarea personalului, astfel încât să se rezolve criza permanentă a sângelui.

Alte probleme semnalate ţin de „inechităţile provenite din plata concediului de odihnă pentru personalul integrat”, acordarea sporurilor pentru condiţii de muncă tuturor salariaţilor din sistem începând cu 1 martie 2018 şi salarizarea Direcţiilor de Sănătate Publică.

„Avem un fond de nemulţumire a unor categorii profesionale care, începând cu luna martie, nu vor beneficia de creştere salarială: farmacişti, biologi, chimişti, infirmieri, brancardieri, îngrijitoare, personalul Tesa. Considerăm că dialogul social trebuie să fie o prioritate în acest moment crucial, căci găsirea unor soluţii la problemele enunţate mai sus este vitală pentru funcţionarea sistemului sanitar”, mai spun sindicaliştii.

Sorina Pinta a preluat, marţi, portofoliul Sănătăţi.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Pariul lui Pancu la Rapid. Vrea să relanseze cariera unui fost internațional care fusese trecut pe „lista neagră”
Capital.ro
Decizie importantă pentru asociațiile de proprietari. Instanța a dat verdictul. Cine nu respectă prevederile legale este sancționat
Playtech.ro
Cât te costă acum să deții o casă în România. Lista completă a taxelor și impozitelor din 2026
Adevarul
Dezvăluiri în cazul Kreiner. Fiica afaceristului ucis susține în instanță că a fost sedată trei luni de iubita tatălui său
wowbiz.ro
Imagini greu de privit de la înmormântarea lui Alexandru Neacșu! Medicul rezident găsit mort la Spitalul Floreasca a fost condus pe ultimul drum: „O mare durere”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incredibil ce a descoperit o familie din Botoșani în pâinea cumpărată de la magazin. A depus imediat plângere la Protecția Consumatorului
iamsport.ro
Cine e membrul Generației de Aur care le citea versete din Biblie despre Armaghedon și adulter colegilor: ”Bă, dacă are ăsta dreptate?!”
MediaFlux
Cei care stau la bloc primesc bani pentru reparații și întreținere. Asociațiile de proprietari trebuie să facă cererea
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți