Federaţia Sanitas cere MS finalizarea negocierii contractului colectiv de muncă

Federaţia Sanitas cere Ministerului Sănătăţii (MS) finalizarea negocierii Contractului Colectiv de Muncă (CCM) la nivel de sector de activitate şi semnarea acestuia până la sfârşitul lunii septembrie. "Federaţia Sanitas consideră că este lipsă de respect din partea autorităţilor centrale (Ministerul Sănătăţii şi Guvernul României) faţă de salariaţii din sănătate tergiversarea de mai bine de doi ani a negocierilor CCM. (...) Este inadmisibil ca toţi salariaţii din sănătate să fie, de mai bine de doi ani, lipsiţi de minima protecţie conferită de acest document", spun reprezentanţii Federaţiei.
Iulian Tudor
28 aug. 2019, 12:15
Federaţia Sanitas cere MS finalizarea negocierii contractului colectiv de muncă

Potrivit unui comunicat de presă transmis, miercuri, de Federaţia Sanitas, în urma întâlnirii reprezentanţilor Sanitas din peste 150 de unităţi sanitare din ţară, Federaţia solicită Ministerului Sănătăţii finalizarea negocierii Contractului Colectiv de Muncă (CCM) la nivel de sector de activitate şi semnarea acestuia până la sfârşitul lunii septembrie.

„Federaţia Sanitas consideră că este lipsă de respect din partea autorităţilor centrale (Ministerul Sănătăţii şi Guvernul României) faţă de salariaţii din sănătate tergiversarea de mai bine de doi ani a negocierilor CCM. Amintim că Guvernul României a oferit, în luna mai 2018, garanţii ferme privind finalizarea negocierilor colective cu păstrarea tuturor drepturilor anterior câştigate, într-un „termen rezonabil”. Este inadmisibil ca toţi salariaţii din sănătate să fie, de mai bine de doi ani, lipsiţi de minima protecţie conferită de acest document!”, arată sursa citată.

Consiliul Naţional al Federaţiei Sanitas din România, convocat pentru 12 septembrie, va analiza stadiul negocierilor şi va stabili programul de acţiuni sindicale în situaţia în care principalul obiectiv al Federaţiei, semnarea CCM, nu a fost realizat.

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Marii sportivi care s-au stins din viață în anul 2025. România a rămas fără Emeric Ienei, Mihai Leu sau Flavius Domide
Capital.ro
S-a stins marele actor. A jucat în unul dintre cele mai bune seriale realizate vreodată: Inimile noastre sunt sfâșiate
Playtech.ro
Cadourile surprinzătoare făcute de Bolojan colegilor din Guvern! Miniştrii au rămas impresionaţi
Adevarul
Vestea „foarte bună pentru finanţele publice şi pentru economia României” anunțată de ministrul Finanțelor
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
'Ion Țiriac, un nume mai puțin cunoscut'. Ce au descoperit nord-irlandezii despre miliardarul român
MediaFlux
Ultimă oră! Poșta Română anunță ce se întâmplă cu toate pensiile în ianuarie 2026
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend