Femeia care a provocat carambolul în Turul Franţei riscă un an de închisoare. Autorităţile au făcut apel la cetăţeni pentru a o prinde

Femeia care a provocat un accident masiv, sâmbătă, în etapa de debut a Turului Franţei, va fi trimisă în judecată, au anunţat organizatorii. Deocamdată ea trebuie găsită, fiindcă a dispărut de la locul faptei înainte de sosirea anchetatorilor.
Daniel Spătaru
28 iun. 2021, 12:05
Femeia care a provocat carambolul în Turul Franţei riscă un an de închisoare. Autorităţile au făcut apel la cetăţeni pentru a o prinde

„O acționăm în judecată pe această femeie care a avut un comportament atât de inconştient”, a declarat pentru agenţia France Presse Pierre-Yves Thouault, directorul adjunct în Turul Franţei. „Facem acest lucru pentru ca minoritatea mică a oamenilor care recurg constant la astfel de gesturi să nu strice spectacolul pentru toată lumea”.

Am lansat un apel la martori pentru a o găsi pe cea în cauză în vederea deschiderii unei anchete judiciare pentru răniri involuntare, pentru încălcarea deliberată a unei obligaţii de securitate sau de prudenţă„, a transmis jandarmeria franceză, pe Facebook.

Citeşte şi Turul Franţei 2021 a debutat cu un carambol din cauza unei fane VIDEO

Prima mare căzătură colectivă s-a produs cu aproximativ 45 de km înainte de linia de sosire a primei etape a Turului ciclist al Franţei, sâmbătă, la Landerneau, când ciclistul echipei Jumbo, germanul Tony Martin, plasat în primele rânduri ale plutonului, a lovit pancarta unei spectatoare aflată pe şosea. Pe pancartă scria „ALLEZ OPI-OMI!”, un mesaj de salut la adresa bunicilor. Tony Martin a antrenat în cădere numeroşi rutieri, generându-se o imensă confuzie, cu ciclişti la pământ şi alţii depanaţi.

Patru rutieri au fost constrânşi la abandon după prima etapă: germanul Jasha Sutterlin (DSM), lituanianul Ignatas Konovalovas (Groupama-FDJ), francezul Cyril Lemoine (BB Hotels) şi spaniolul Marc Soler (Movistar).

Citeşte şi Turul Franţei 2020. Tadej Pogacar, cel mai tânăr câştigător al acestei competiţii începând din 1904

Femeia care a produs carambolul a dispărut înainte de apariţia anchetatorilor, iar presa franceză scrie că ea riscă un an de închisoare ca urmare a gestului său. Potrivit The Daily Mail, procurorii spun că femeia ar putea fi acuzată că „a încălcat în mod deliberat reglementările de siguranță și că ar fi provocat răni care ar putea împiedica pe cineva să lucreze până la trei luni”, fapt pentru care ar putea primi o amendă de aproximativ 13.000 de lire sterline sau până la an de închisoare.

DailyBusiness
Ce mai poți să cumperi de 100 de lei în România anului 2025. Prețurile au crescut considerabil în ultimii ani
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
David Popovici, apariție rară alături de una dintre cele mai cunoscute vedete din România. Cine este femeia care l-a făcut să spună: ”Vor fi geloși”
Capital.ro
Planul lui Călin Georgescu pentru părăsirea României. Cum ar fi plănuit să plece în Viena: L-a angajat în mod fictiv
Playtech.ro
Cel mai mic preţ la curent electric, în noiembrie 2025. Hidroelectrica a ajuns pe locul al doilea
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
„25 de morți” pe Aeroportul Cluj. Este știrea momentului
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Mesajul transmis de Ionel Ganea, eroul de la Euro 2000, după dispariția lui Emeric Ienei
MediaFlux
Călătorii gratuite în toată Europa! Cum pot beneficia românii de acestea
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai