Femeia din scandalul sexual în care apare şi numele Prinţului Andrew susţine că nu se va lăsa redusă la tăcere

Femeia care a depus o plângere în SUA în care apare și numele Prințului Andrew și care afirmă că a servit ca sclavă sexuală când era minoră a anunțat sâmbătă că nu se va lăsa 'redusă la tăcere', informează France Presse.
Alina Costache
03 ian. 2015, 16:28
Femeia din scandalul sexual în care apare şi numele Prinţului Andrew susţine că nu se va lăsa redusă la tăcere

Femeia din scandalul sexual în care apare şi numele Prinţului Andrew susţine că nu se va lăsa redusă la tăcere, potrivit Agerpres.

La originea unui caz care se află pe prima pagină a tuturor cotidienelor britanice, această femeie afirmă în plângerea sa că a fost forțată, pe când era încă minoră, să „întrețină relații sexuale” cu Ducele de York la Londra, New York și în Caraibe în cadrul unor orgii cu alte tinere minore.

Cunoscută doar sub pseudonimul ‘Jane Doe #3’, ea a spus că a acționat la ordinul lui Jeffrey Epstein, un bancher bogat de pe Wall Street, prieten apropiat al Prințului Andrew. Epstein a fost condamnat în 2008 pentru că a apelat la serviciile unor prostituate minore.

Nu a fost precizată nicio dată, însă ‘Jane Doe #3’ afirmă că a fost sclava sexuală a lui Jeffrey Epstein între 1999 și 2002.

Femeia îl menționează de asemenea în plângerea sa pe Alan Dershowitz, care este unul dintre avocații lui Epstein și unul dintre cei mai cunoscuți juriști americani. Intervievat de AFP, Alan Dershowitz, profesor la Harvard, a negat categoric orice implicare și a acuzat-o pe femeie că ‘a fabricat această poveste’ pentru a putea obține bani prin șantaj de la Epstein. „Sunt curat ca zăpada și vreau să mă apăr, deoarece nu am nimic de ascuns”, a spus el.

„Atacurile agresive de acest tip împotriva mea sunt exact motivul pentru care victimele abuzurilor sexuale păstrează în general tăcerea, și la fel s-a întâmplat și în cazul meu. Însă acest lucru se va schimba. Nu vreau să mă las intimidată și redusă la tăcere”, a reacționat imediat femeia, într-un comunicat transmis publicației The Guardian.

Nu este pentru prima dată când numele Prințului Andrew, al doilea fiu al Reginei Elisabeta a II-a și al cincilea în ordinea succesiunii la tronul britanic, este citat în acest caz.

Însă de această dată, Palatul Buckingham, care păstrează în general tăcerea în astfel de circumstanțe, a ținut să reacționeze. Într-un comunicat transmis vineri, Palatul Buckingham a precizat că „orice acuzație conform căreia au fost comise acte inadecvate cu o minoră” este „categoric falsă”.

Mai multe publicații au revenit în detaliu asupra prieteniei dintre Prințul Andrew și Jeffrey Epstein, care obișnuiau să meargă împreună în vacanțe.

Relația lor a fost extrem de comentată încă de când Prințul Andrew a fost nevoit în 2011 să renunțe la funcția de reprezentant special al guvernului britanic pentru comerț internațional din cauza legăturilor sale îndoielnice cu Epstein.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
Video. Ruşinea din cel mai bogat sector al Capitalei. Zeci de familii lăsate în noroi, în timp ce primăria lui George Tuţă cheltuie milioane de euro pe coşuri de gunoi
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartamente. Au nevoie de adeverință de la asociația de proprietari
Playtech.ro
Cum îți verifici istoricul de sancțiunilor rutiere și punctele de penalizare complet online, fără vizite la ghișeu. Anunțul Poliției Române despre digitalizare
Adevarul
Iranul a lovit radarele sistemelor antirachetă ale SUA din Orientul Mijlociu
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicolae, un bărbat de 57 de ani din Pitești, s-a stins în brațele medicilor, după ce i s-a făcut rău. Acasă îl aștepta o fiică
iamsport.ro
”Nu cred așa ceva!”. Fostul căpitan de la FCSB, reacție incredibilă când a auzit că Mirel Rădoi revine la echipa finanțată de Gigi Becali
MediaFlux
EXCLUSIV Ce se întâmplă cu recalcularea pensiilor. Termen extins pentru transferul dosarelor de pensii. Date oficiale de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj