Femeie de 70 de ani din Argeș, cercetată pentru trafic de droguri după ce a fost prinsă cu marijuana în grădină: „Nu le-am jumulit că îmi plăcea cum miroseau”

O femeie în vârstă de 70 de ani din județul Argeș este cercetată pentru trafic de droguri, după ce oamenii legii au descoperit în grădina sa mai multe plante de marijuana.
Alina Costache
09 oct. 2024, 19:28
Femeie de 70 de ani din Argeș, cercetată pentru trafic de droguri după ce a fost prinsă cu marijuana în grădină: „Nu le-am jumulit că îmi plăcea cum miroseau”
O femeie de 70 de ani este cercetată după ce a fost prinsă cu marijuana în grădină

O femeie de 70 de ani din Argeș este cercetată pentru trafic de droguri, după ce mascații au descoperit printre legumele din gospodăria ei mai multe plante de canabis. Acestea ar fi fost plantate de fiul său, care vindea droguri și care acum se află în arest preventiv. Femeia a mărturisit că nu a renunțat la plantele de marijuana pentru că era încântată de mirosul lor.

„Eu nu le-am jumulit că îmi plăcea cum miroseau. Serios! Miroase foarte frumos! Un fel de crin, așa!”, a dezvăluit Florica Raț, femeia cercetată pentru trafic de droguri, pentru digi24.ro.

Citește și: BMW „îngropat” după ce o stradă din Sectorul 6 s-a surpat. În mașină se aflau o femeie și un copil în vârstă de cinci ani

Femeia s-a mutat în satul Vulpești, județul Argeș, în urmă cu patru luni. După ce a trăit timp de șapte decenii la oraș, din dorința de a scăpa de agitația urbană, și-a cumpărat o casă în apropierea unei păduri și a plantat legume în grădină. Fiul ei a contribuit la plantare, dar a strecurat printre răsadurile mamei sale și câteva plante de marijuana.

Afacerea bărbatului din Argeș a ajuns la final după ce oamenii legii au intrat pe fir: A venit la 6 dimineața cu mascați, au zis că sunt de la Pitești, am venit pentru niște plante. Eu mi-am dat seama, m-au luat și pe mine și m-am dus la procuror”, a declarat mama lui.

La percheziții, procurorii și polițiștii au descoperit, lângă plantele din curte, și niște borcane de murături pline cu marijuana. Și locuințele complicilor fiului femeii au fost percheziționate.

Citește și: O mașină a zburat de pe șosea și a căzut în Pasajul Lujerului, pe linia de tramvai 41

După mai multe ore de audieri, femeia s-a ales cu control judiciar și trebuie să meargă la poliție de două ori pe săptămână.

Fiul femeii, în vârstă de 44 de ani, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile pentru trafic de droguri.

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Ce se întâmplă cu cei peste 2 milioane de dolari, banii strânși pentru Andreea Anița. Tânăra a pierdut lupta cu boala
Fanatik.ro
Cristi Chivu, făcut praf în Italia pentru o declarație neinspirată: ”Repetă mereu același refren. Mentalitate voalată de victimă”
Capital.ro
S-a stins o mare actriță. E doliu în lumea filmelor. A fost iubită de toți românii
Playtech.ro
”Dacă soţul are donaţie făcută, o poate trece şi pe soţie în acte?”. Ce spune legea în această situaţie
Adevarul
„Lucrurile stau considerabil mai rău decât în 1977" - Avertismentul dur al unui inginer constructor cu privire la infrastructura României
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Două mașini s-au izbit violent într-un cartier din Ploiești. O tânără de 19 ani și-a pierdut viața în ciuda eforturilor salvatorilor
iamsport.ro
Naum a dat cărțile pe față! De ce nu mai vorbește cu Banciu: ”Nu mai ținem legătura”
MediaFlux
Rusia a început să se teamă de umbrela nucleară pregătită de Franța. România și alte țări europene îngrijorează Moscova
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj