Femeile, slab reprezentate în Parlamentul din Iran. Numai 14 dintre ele au câştigat primul tur

Numai 14 femei și-au asigurat un loc în Parlamentul iranian în urma primului tur al alegerilor de săptămâna trecută, un rezultat dezamăgitor pentru cei care sperau într-o prezență feminină mai numeroasă în viitorul legislativ, transmite miercuri DPA, ciată de Agerpres.
Filip Stan
02 mart. 2016, 16:55
Femeile, slab reprezentate în Parlamentul din Iran. Numai 14 dintre ele au câştigat primul tur

Candidatele sperau să obțină 30% din totalul de 290 de locuri, dar chiar și rezultatul actual le aduce un plus de cinci mandate față de legislativul anterior.

Alte nouă femei vor fi prezente în turul secund, în luna aprilie. Dacă toate vor ieși câștigătoare, în viitorul parlament vor fi prezente 23 de femei, ceea ce înseamnă sub 10% din numărul total de deputați.

Primul tur al alegerilor legislative din 26 februarie le-a permis reformatorilor și aliaților moderați ai președintelui iranian Hassan Rohani să-și întărească prezența în parlament în fața conservatorilor, dar fără să se contureze o majoritate. Reformatorii au reușit să-și asigure toate cele 30 de mandate în circumscripția cheie Teheran, înlăturând din parlament câțiva conservatori foarte cunoscuți, printre care Gholam Ali Hadad Adel, potrivit Agerpres.

În total, 221 de candidați au fost aleși direct după primul tur, atingând pragul de 25%, 69 de locuri urmând să fie atribuite după un al doilea tur de scrutin.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Sondaj INSCOP. De ce a fost crescut numărul de echipe care participă la Mondiale. Cum văd românii această mișcare
Capital.ro
Pensionarii care sunt penalizați cu până la 24%. Se pierde aproape un sfert din pensie: Pentru fiecare lună
Playtech.ro
Ce să faci dacă ai vecini gălăgioși la hotel. Sfaturile unui manager hotelier pentru a evita conflictele
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Domeniul în care și-a pierdut banii fostul campion cu FCSB: ”E cam grav ce s-a întâmplat”
MediaFlux
Sute de lei pensie suplimentară. Milioane de pensionari o pot încasa dacă depun actele
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți