Fenomen ciudat: o ceaţă toxică a înghiţit oraşul. Oamenii nu mai pot să iasă din locuinţele lor

Oraşul Sydney era învăluit marţi într-un strat dens de ceaţă toxică alimentat de incendiile care devastează de vinerea trecută coasta de est a Australiei, informează AFP, potrivit Agerpres. Aerul din Sydney este la ora actuala printre cele mai toxice din lume și a depășit de peste 30 de ori nivelul de siguranță pentru sănătate, potrivit Daily Telegraph.
Iulian Tudor
19 nov. 2019, 14:16
Fenomen ciudat: o ceaţă toxică a înghiţit oraşul. Oamenii nu mai pot să iasă din locuinţele lor

Nivelurile de poluare au atins cote „periculoase” la Sydney, iar potrivit datelor oficiale, cele mai ridicate concentraţii de particule fine PM 2,5 au ajuns până la 186 de particule la un milion în nord-vestul oraşului, niveluri comparabile cu cele înregistrate în capitala indiană New Delhi. Locuitorii au fost îndemnaţi să evite desfăşurarea activităţilor fizice în exterior.

Particulele fine pot provoca iritaţii la nivelul sistemului respirator şi agravarea problemelor cardiace şi pulmonare preexistente, a explicat directorul de sănătate şi mediu din statul New South Wales, Richard Broome, potrivit stiripesurse.ro.

„În cazul majorităţii persoanelor, fumul provoacă simptome uşoare precum iritaţii ale ochilor, nasului, gâtului”, a precizat acesta. „Totodată, oamenii care suferă de astm, emfizem şi angină riscă să fie mai sensibili la efectele fumului”.

Citeşte şi Incendiile din Australia au făcut victime. Cel puţin patru persoane au murit

Ceaţa care învăluie Sydney, capitala New South Wales (sud-est), provine în mare parte de la un incendiu de vegetaţie gigant, care face ravagii pe teritoriul a două parcuri naţionale, la circa 100 de kilometri nord-vest de oraş. Flăcările devastează zona de mai multe zile, distrugând deja 140.000 de hectare de vegetaţie.

Şase persoane au decedat şi sute de case au fost distruse de flăcări în statele New South Wales şi Queensland de la începutul sezonului incendiilor, în luna septembrie, potrivit stiripesurse.ro.

Miercuri sunt aşteptate temperaturile ridicate, ajungând la circa 40 de grade Celsius, precum şi vânturi puternice şi un nivel scăzut de umiditate, condiţii care agravează riscul incendiilor. Peste 110 de focare sunt încă active. 

Australia se confruntă în fiecare an cu incendii în timpul verii australe.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Se pregătește de Jocurile Olimpice de iarnă, dar cucerește internauții cu formele sale. Ce face sportiva de 27 de ani înainte de competiție
Capital.ro
Moneda națională la care se renunță definitiv. Românii n-o mai pot folosi din 1 februarie. Pot plăti legal doar cu euro
Playtech.ro
Cum poți reclama încălcarea drepturilor tale la Inspecția Muncii: Pașii prin care poți face o sesizare
Adevarul
Moartea unui afacerist român în Italia, învăluită în mister. Ce au descoperit anchetatorii în apartamentul închiriat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei frați de 6, 8 și 9 ani au murit sub ochii mamei lor după ce au căzut într-un lac în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Mircea Lucescu și-a dat acordul să antreneze Steaua, dar Valentin Ceaușescu s-a opus dintr-un motiv uluitor
MediaFlux
Se schimbă banii în România. Anunț de la BNR privind prima modificare a bancnotelor
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil