Festivalul Internaţional al Şcolilor de Teatru a început. Masterclass cu actorul Şerban Pavlu

Festivalul Internațional al Școlilor de Teatru a debutat luni, la Bucureşti, cu piesa Revizorul. Tot luni actorul Şerban Pavlu a avut un dialog liber cu studenții invitați la festival. Festivalul continuă până pe 7 iulie.
Filip Stan
02 iul. 2019, 08:59
Festivalul Internaţional al Şcolilor de Teatru a început. Masterclass cu actorul Şerban Pavlu

Festivalul Internațional al Școlilor de Teatru (FIST) a debutat luni seară, cu piesa Revizorul, vizionată de o sală arhiplină.

Intrarea la spectacole este gratuită, doritorii trebuie doar să se înscrie online şi să aştepte confirmarea, în limita locurilor disponibile.

Tot luni, actorul Șerban Pavlu a avut un dialog liber cu studenții invitați la cea de-a șasea ediție a Festivalului Internațional al Școlilor de Teatru, în Sala Centenar a Teatrului Metropolis.

Discuția a fost moderată de Catinca Maria Nistor, managerul și selecționerul festivalului. Foto: Dragoș Ivan. Programul integral al festivalului pe www.fistromania.ro

Marţi, festivalul continuă cu trei evenimente speciale.

Regizorul Silviu Purcărete va primi titlul onorific de Doctor Honoris Causa, la UNATC.

Spectacolul „Angajare de clovn(i)” după Matei Vișniec, în regia Adelaidei Zamfira, de la Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați se joacă de la ora 18:00 la Teatrul Metropolis.

Ziua se încheie cu reprezentația „Contraste”, la Teatrul Bulandra (Sala Toma Caragiu) a studenților de la Universitatea de Muzică, Teatru și Arte Plastice din Chișinău, de la ora 20.00.