Final de carieră pentru Simona Halep. Anunţul momentului, făcut de Ion Ţiriac: „Toţi îşi dau seama, la un moment dat, că e de ajuns”

Simona Halep (33 de ani) a revenit în circuitul WTA după suspendarea pentru dopaj, dar este tot mai departe de gloria de altădată. După un 2024 plin de accidentări, cu o singură victorie în cinci meciuri, fosta lideră mondială a luat o nouă pauză, cu intenția de a reveni în 2025.
Filip Stan
26 nov. 2024, 12:02
Final de carieră pentru Simona Halep. Anunţul momentului, făcut de Ion Ţiriac:
Final de carieră pentru Simona Halep. Anunţul momentului, făcut de Ion Ţiriac: "Toţi îşi dau seama, la un moment dat, că e de ajuns"

Simona Halep la final de carieră. Ion Țiriac (85 de ani), cel care i-a fost aproape în ultimii ani, a dat de înțeles că zilele Simonei Halep în tenis sunt numărate şi i că momentul retragerii se apropie, așa cum s-a întâmplat și în cazul altor vedete din tenis. Pe fondul acestei situații, în cel mai recent clasament WTA, Simona Halep ocupă locul 876, cu doar 27 de puncte.

Citeşte şi: Anunţ dureros făcut de Simona Halep după ce a jucat doar cinci meciuri în 2024. Decizie radicală luată de fosta lideră WTA

„E imposibil în ziua de azi să stai pe tuşă doi ani, fără să începi de la zero. Simona Halep a câştigat pentru România la Wimbledon, aşa că ea rămâne în analele sportului românesc un superstar. Cred că încet-încet îşi dă seama că e mult mai greu (n.r. – revenirea față de ce a crezut ea). Toată lumea îşi dă seama asta, uite, Rafael Nadal, şi cred eu că o să vedem cât de curând şi un Novak Djokovic. Toţi îşi dau seama, la un moment dat, că e de ajuns”, a spus Ion Țiriac.

Citeşte şi: Ion Țiriac dezvăluie cum ar fi putut să o ajute pe Simona Halep, dar românca a refuzat: ”A făcut o mare greșeală, ar fi trebuit să spună”

Simona Halep, suspendată din tenis până în octombrie 2023 pentru încălcări ale regulamentelor antidoping, rămâne una dintre cele mai mari sportive din istoria României, cu două titluri de Grand Slam câștigate la Roland Garros (2018) și Wimbledon (2019).

Simona Halep a participat recent la Sports Festival Cocktail Party 2024, desfășurat la Cluj-Napoca, unde a captat toate privirile cu o ținută deosebit de elegantă. Sportiva a ales o rochie lungă din satin, care i-a pus în valoare silueta. Aceasta a fost completată de o geantă Hermes, întregul ansamblu având o valoare de peste 30.000 de euro.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum l-a pierdut FCSB la marea rivală Dinamo: „E o investiție!”
Capital.ro
Se verifică banii din cont. Românii care intră în atenția ANAF. Se cer documente doveditoare
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare din iulie 2026. Reguli noi și pentru pensionarea anticipată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?