Financial Times: Călin Georgescu rămâne favoritul prezidențialelor din România, în ciuda acuzațiilor că ar fi sprijinit de Rusia

Călin Georgescu rămâne prima opțiune a electoratului din România la prezidențiale, în ciuda acudațiilor că ar fi ajutat de Rusia, scrie prestigioasa publicație britanică Financial Times, care aduce ca argument sondajul comandat de Nicușor Dan.
Irina Dumitrescu
11 ian. 2025, 13:22
Financial Times: Călin Georgescu rămâne favoritul prezidențialelor din România, în ciuda acuzațiilor că ar fi sprijinit de Rusia

Financial Times notează, pe baza cifrelor din sondajul comandat de Nicușor Dan, că prima opțiune a alegătorilor la prezidențialele din România rămâne candidatul de extremă-dreapta pro-Putin, Călin Georgescu, iar asta în pofida acuzațiilor că acesta ar fi sprijinit de Rusia.

Sondajul respectiv, realizat de Verified, arată că peste 40 la sută dintre românii intervievați la finalul anului trecut l-ar susține pe Călin Georgescu în cursa pentru Cotroceni. Cercetarea privind intenția de vot la prezidențiale a fost făcută după ce Curtea Constituțională a anulat scrutinul prezidențial la care, în turul 1, Georgescu obținuse cel mai mare număr de voturi și urma să o înfrunte, în ”finala” pentru Cotroceni, pe șefa USR, Elena Lasconi.

”Georgescu este, fără îndoială, cel mai mare pericol cu care s-a confruntat democrația românească în istoria sa post-comunistă. Performanțele sale recente și cifrele noastre din sondaje confirmă că acestea (următoarele alegeri prezidențiale – n.r.) vor fi orice altceva decât niște alegeri normale, deoarece miza este mare și o mare parte a electoratului este foarte supărată”, a declarat, pentru Financial Times, Nicușor Dan.

Citește și Jandarmeria le transmite celor care vor participa la protestul AUR ce nu au voie să facă. Se interzice, printre altele, blocarea drumurilor publice / AUR: ”Nu veniți cu vuvuzele și cu alte însemne în afară de tricolor!”

Potrivit primarului general al Capitalei, în sondajul Verified, următorul după Călin Georgescu în preferințele electoratului este candidatul coaliției pro-europene de la guvernare, Crin Antonescu, cu un scor ”undeva între 22 și 24 la sută”. Nicușor Dan a mai spus că pe locul 3 se află el, cu ”16-18 la sută”, în timp ce Elena Lasconi, care a anunțat că va candida din nou, ar obține șapte-opt la sută.

Rectorul SNSPA, Remus Pricopie, a afirmat că demersul lui Nicuṣor Dan de a face public procentul lui Călin Georgescu ”este iresponsabil”, deoarece ”promovează un politician pro-rus, cu discurs şi acţiuni legionare şi, în acelaşi timp, încearcă să arunce în nerelevanţă alţi candidaţi serioşi”.

Coaliția pro-europeană aflată la guvernare a decis ca prezidențialele să aibă loc la 4 și 18 mai.

Citește și Teroare la Băile Olănești! Câinii care păzesc oile lui Gigi Becali pun pe fugă localnicii și turiștii! ”Sunt foarte agresivi, atacă și copiii”

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
Avocatul lui Djokovic rupe tăcerea în scandalul pariurilor pe cartonaş galben: „O înscenare! CFR Cluj şi Neluţu Varga vor să-i rupă contractul? Damjan este nevinovat!” Exclusiv
Capital.ro
Regula RAR. Mașinile care pot pica ITP-ul. Ce șoferi trebuie să înlocuiască obligatoriu rezervorul după 10 ani
Playtech.ro
Ce fac grecii ca să scape de peștele-iepure. Măsura luată pentru protejarea turiștilor
Adevarul
SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ea este femeia din Tulcea care și-a găsit sfârșitul pe o bancă, după ce a fost acroșată de o mașină ajunsă pe trotuar. Șoferul ar fi vrut să evite un alt autoturism
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo a semnat cu o nou-promovată
MediaFlux
Mai mulți bani la pensie. Cât se va plăti din luna iunie 2026
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?