Finanţele caută îmbunătăţiri pentru Prima Maşină. Programul rămâne neatractiv şi în acest an

În cadrul Programului Prima Mașină, de anul trecut până în prezent, nu au fost acordate decât cu puțin peste 200 de garanții, în valoare totală de circa 3,3 milioane lei. Ministerul Finanțelor recunoaște că programul nu este atractiv și caută soluții pentru a crește atractivitatea acestuia.
Iulian Tudor
20 iul. 2016, 07:46
Finanţele caută îmbunătăţiri pentru Prima Maşină. Programul rămâne neatractiv şi în acest an

Introdus în 2015, Programul de stimulare a cumpărării de autoturisme noi, cunoscut drept Prima Mașină, are ca obiectiv facilitarea accesului persoanelor fizice la achiziția unui autoturism nou prin contractarea de credite garantate de stat prin Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici și Mijlocii (FNGCIMM), scrie profit.ro.

Pentru obținerea unei garanții de stat, cumpărătorii trebuie să achiziționeze automobile Euro 5 de la dealeri autorizați, la un preț ce nu poate depăși 50.000 de lei, la care se adaugă TVA.

Citeşte şi Schimbări la „Prima Casă”: Programul ar putea fi doar pentru românii cu venituri sub 2.000 de lei net pe lună

Beneficiarii Programului trebuie să dispună de un avans de minimum 5% din prețul de achiziție a autoturismului nou și să asigure autoturismul printr-o poliță de tip CASCO. Finanțarea garantată va fi, astfel, de maximum 95% din prețul de achiziție prevăzut în factura proformă.

Potrivit datelor oficiale, în primul an, programul a debutat la finalul lunii martie, iar până la sfârșitul anului trecut au fost acordate peste 190 de garanții, în valoare totală de peste 3,2 mil. lei.

În acest an, Programul Prima mașină a devenit operațional și mai târziu, respectiv la jumătatea lunii mai, când a fost aprobat plafonul de garantare aferent acestui an, astfel că până la acest moment au fost acordate doar 11 garanții, în valoare totală de peste 200.000 lei.

Practic, până la finele lunii mai nu a fost emisă nicio garanție pentru cumpărarea de autoturisme noi.

Un document al Ministerului Finanțelor, redactat recent, arată că Programul Prima Mașină rămâne neatractiv pentru al doilea an consecutiv.

Conform Finanțelor, printre factorii care fac din Prima Mașină în continuare un program neatractiv se numără perioada de acordare a creditului de 5 ani, în condițiile menținerii restricției Băncii Naționale a României privind creditele de consum la 5 ani, inclusiv cele acordate prin Programul Prima Mașină.

Ministerul arată, totodată, că, de fapt, condițiile de creditare ale programului sunt foarte apropiate de cele ale pieței financiare.

Un alt element de neatractivitate îl constituie prețul de achiziție al autoturismului nou, care nu poate depăși 50.000 lei, plus TVA.

„În perioada următoare, Ministerul Finanțelor Publice și instituțiile implicate în derularea Programului vor analiza posibilitățile de creștere a atractivității acestuia”, conchide documentul citat.

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Cinci zodii care vor avea o vară ca în povești. L-au prins pe Dumnezeu de un picior
Capital.ro
Amendă 2.000 de lei pentru șoferii care spală mașina. Decizie direct de la primărie. Devine interzis
Playtech.ro
Acte necesare leasing auto 2025. Cât este rata dacă vrei o maşină de 25.000 de euro
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Legea privind materialele pirotehnice, modificată. Sancțiuni de la 1 la 5 ani de închisoare
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ei sunt polițiștii care au devenit speranța unei familii din Prahova! Cei doi au pornit girofarele și au eliberat traficul pentru un copil care trebuia să ajungă urgent la spital
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
George Simion e gata să-și dea demisia. Călin Georgescu îi ia locul: Toate scenariile sunt pe masă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Casa de Pensii pune poprire pe pensie. Se taie veniturile pentru 100.000 de pensionari
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală