Firea anunţă împăcarea cu Liviu Dragnea „de dragul bucureştenilor”: „Las la o parte orgoliul politic. Trebuie să deblocăm Bucureştiul”

Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a explicat că Primăria Capitalei este într-o situația financiară extrem de dificilă și ”trăim vremuri de restriște”. Totul vine ca urmare a faptului că banii din impozitul pe venit nu se mai duc doar la Primăria Capitalei ci și la primăriile de Sector, o măsură luată de Liviu Dragnea și de primarii de sector, în perioada de război total cu Gabriela Firea.
Filip Stan
23 apr. 2019, 09:27
Firea anunţă împăcarea cu Liviu Dragnea

Primarul Capitalei a explicat că în vremuri de ”restriște” este nevoită să lase la o parte orgoliile și supărările politice și să meargă acolo unde este nevoie pentru a rezolva problemele de la Primăria Capitalei. Firea a precizat că lasă la o parte ”supărările” avute cu Liviu Dragnea pentru că ”pun mai presus interesul bucureștenilor”.

”Că ne certăm între noi este una și poate peste 8-9 luni ne împăcăm, dar deasupra tuturor scandalurilor stă interesul cetățenilor. Poate că ești primar, ministru, consilier, premier, președinte de partid sau al unei Camere a Parlamentului, dar când este vorba despre interesul cetățeanului trebuie să trecem peste toate.

Dacă aș fi procedat altfel, cu siguranță chiar cetățenii ar fi considerat și mi-ar fi spus mâine, poimâine că pun deasupra interesului lor, supărările mele, emoțiile mele, iar asta nu este în interesul cetățenilor.

În ceea ce îi privește pe bucureșteni las totul de la mine pentru a putea debloca proiectele din București (…) Las la o parte orgoliul politic și nu voi ezita să merg acolo unde trebuie să merg, fără a-mi călca în picioare principiile, pentru a rezolva situația din Primăria Capitalei.”, a declarat Gabriela Firea.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Fanii olteni l-au făcut praf pe Aurică Țicleanu și i-au bătut obrazul fostei glorii: „Ai uitat ce spuneai când ai fost la Leipzig cu Universitatea Craiova acum opt ani în Europa?“
Capital.ro
Călin Georgescu a fost demascat. Curtea de Conturi reclamă mii de euro încasați nelegal prin sporuri fictive și vechime inventată
Playtech.ro
Lista companiilor de stat unde se fac angajări și cresc salariile în 2026. Sunt peste 1.200 de posturi vacante
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum va fi vremea sâmbătă, 16 mai: Meteorologii anunță temperaturi de vară, însă unele zone nu scapă de furtuni și grindină
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Situație la limită în Survivor 2026. Concurenții au parte de o provocare în premieră în acest sezon
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi