Firea: Cerem BEC să adopte să adopte o atitudine curajoasă în chestiunea secţiilor de vot din străinătate

ALEGERI PREZIDENŢIALE. Senatorul PSD Gabriela Firea a declarat, luni seara, că este nevoie de o hotărâre a Biroului Electoral Central care să prevadă explicit că pot fi înfiinţate noi secţii de votare în străinătate între cele două tururi de scrutin ale alegerilor prezidenţiale, pentru a evita situaţia în care rezultatul alegerilor să fie contestat în urma unei decizii unilaterale a Ministerului Afacerilor Externe privind suplimentarea secţiilor.
Filip Stan
10 nov. 2014, 17:24
Firea: Cerem BEC să adopte să adopte o atitudine curajoasă în chestiunea secţiilor de vot din străinătate

Gabriela Firea susţine că este insuficient comunicatul de vineri al Biroului Electoral Central pe acest subiect. „BEC a amânat o săptămână luarea unei decizii, să dea un semnal pentru a se putea înfiinţa mai multe secţii de votare în străinătate. Este nevoie de o decizie a BEC care să spună cu subiect şi predicat că pot fi înfiinţate noi secţii de votare. Tandemul Băsescu-Johannis şi-ar fi dorit ca Ministerul Afacerilor Externe să decidă de unul singur înfiinţarea de noi secţii de votare, ceea ce ar fi fost ilegal. Dacă domnul Johannis pierde alegerile, ar fi contestat rezultatul votului spunând că în diaspora au fost înfiinţate noi secţii de votare prin decizia MAE, fapt ce ar fi fost ilegal. Dacă MAE ar fi căzut în această capcană, procesul de vot ar fi fost declarat ilegal. Se doreşte prelungirea mandatului de preşedinte al lui Traian Băsescu. De asemenea, instigarea românilor să iasă în stradă şi haos în ţară„, a declarat Firea.

„Cerem BEC să respecte legea şi să adopte o atitudine curajoasă. Deja este foarte târziu şi peste câteva zile vom merge cu toţi la vot în turul II. BEC trebuie să dea urgent o hotărâre care să permită Guvernului înfiinţarea de noi secţii de votare în diaspora (…) Nădăjduim ca măcar acum, când au văzut ce responsabilitate au în faţa populaţiei şi avem un nou ministru de Externe, să ia o atitudine curajoasă, legală şi să nu se mai lase timoraţi de nimeni”, a spus purtătoarea de cuvânt a PSD

Ea susţine că preşedintele Traian Băsescu a trimis o scrisoare preşedintelui Biroului Electoral Central prin care îi solicită, sub motivul că şeful statului este garantul respectării Constituţiei, „să dispună măsurile necesare pentru exercitarea dreptului de vot pentru toţi românii din străinătate”. „Îi cerem lui Traian Băsescu să renunţa la presiunile asupra justiţiei pentru că aceste lucruri fac foarte mult rău ţării”, a mai spus Firea.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Marian Mexicanu, declarații tulburătoare despre înmormântarea lui. Fanii sunt îngrijorați: ”Vreau să mor elegant”
Fanatik.ro
Stațiunea de pe litoral românesc care a fost distrusă de lucrările efectuate de autorități. Mitică Dragomir, șocat de ce a văzut: „Am stat 4 ore! M-am urcat în mașină și am plecat acasă”
Capital.ro
Bani după deces. Casa de Pensii poate acorda 50%, 75% sau 100%. Cine are dreptul asupra pensiei
Playtech.ro
Cât valorează hainele confiscate de ANAF de la Bianca Drăgușanu. Ce articole sunt scoase la licitație și cum pot fi cumpărate
Adevarul
Castelul cu 365 de ferestre din Transilvania se redeschide pentru public: cum arată după 3 ani de restaurare
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
”Să nu te vadă Gică Hagi, că-l dă afară!”. Bătaie antologică la echipa națională: ”Mi-a dat un pumn tare, m-a leșinat!”
MediaFlux
Lovitură pentru Ilie Bolojan! Un nou rival în interiorul partidului
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România