Fiul guvernatorului BNR este executat silit. Costin Isărescu administrează afacerea familiei, o cramă şi o pensiune

Costin Isărescu, fiul guvernatorului BNR, se ocupă de afacerea familiei, fiind administrator al SC Măr SRL, firma prin își desfășoară activitatea Casa Isărescu, care deține o cramă la Drăgășani, dar și o pensiune. Recent, acesta a fost notificat de ANAF pentru o executare silită, dosarul fiind datat 17 iulie 2024.
Filip Stan
11 oct. 2024, 19:57
Fiul guvernatorului BNR este executat silit. Costin Isărescu administrează afacerea familiei, o cramă şi o pensiune
Fiul guvernatorului BNR este executat silit. Costin Isărescu administrează afacerea familiei, o cramă şi o pensiune

Fiul guvernatorului BNR, care administrează afacerea familiei, este executat silit. Conform Fanatik, anunțul colectiv emis de autoritatea fiscală este din 6 septembrie 2024, iar în dreptul lui Costin Isărescu este trecut „dosar de executare din 17 iulie 2024 (somație+titlu executare+cheltuieli executare)” cu numărul 1760523. În cazul neachitării obligațiilor fiscale la termenele de plată scadente (31.03 și 30.09 ale fiecărui an), organul de executare silită va proceda la declanșarea procedurii de executare silită prin emiterea somației și a titlului executoriu.

SC Măr SRL este controlată de familia Isărescu, adică de guvernatorul BNR, de soția acestuia, Elena, și cei doi copii, Lăcrămioara și Costin. Mugur Isărescu a împrumutat SC Măr SRL cu 1.345.029 lei, iar valoarea părților sociale (79.40 % din societate) este de 1.159.557,63 lei, conform ultimei declarații de avere a guvernatorului. Conform datelor de la Ministerul de Finanțe, firma a fost mereu pe profit începând cu 2005, iar în ultimii cinci ani a adus un profit net total de 6.177.117 lei, adică aproximativ 1,25 milioane de euro.

Citeşte şi: Românii nu vor avea salarii în euro. Mugur Isărescu, primul mesaj despre schimbarea banilor după ce a fost votat din nou șef al BNR

Costin Isărescu a absolvit Arhitectura în 2012, dar el a devenit asociat și administrator în firma controlată de tatăl său încă din 2011. Guvernatorul BNR mai are o fiică, Lăcrămioara, care lucrează pentru două companii,  una din domeniul imobiliar, cealaltă din domeniul IT, veniturile sale totale depășind 20.000 euro pe lună!

Costin Isărescu s-a mai aflat într-o situație asemănătoare în martie 2016, când ANAF a publicat lista persoanelor fizice care aveau restanțe mai mari de 1.500 de lei la bugetele de stat. Lista cuprindea 187.230 contribuabili, printre care și Costin Isărescu, iar datoriile totale erau de 3,4 miliarde lei.

La începutul acestei luni, Mugur Isărescu a primit un nou mandat de guvernator al BNR, de cinci ani, după ce membrii comisiilor de Finanțe-Bănci au dat aviz favorabil noului board al instituției bancare, iar plenul Parlamentului a votat noul Consiliu de Administrație. Mugur Isărescu a bifat până acum două perioade în fruntea BNR, 1990-1999 și 2000-2024, fiind cel mai longeviv conducător de bancă centrală din Europa.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Marius Șumudică, scandal la primul meci la Al-Okhdood! S-a contrat cu starul de 50 de milioane de euro. Video
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de mașini. Regulă pentru cei care locuiesc la bloc. Se sesizează administratorul sau asociația pentru ocuparea locului
Playtech.ro
Detaliu uluitor din ancheta morţii Rodicăi Stănoiu! Mesajul transmis înainte de a muri schimbă tot, ce i-a transmis unui prieten
Adevarul
Momentul în care Trump citește din greșeală cu voce tare un bilet primit de la Marco Rubio la o întâlnire cu giganții petrolieri
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Șeful IPJ Dolj s-a stins în mod fulgerător, la locul de muncă. Acesta și-a pierdut viața la doar 51 de ani
iamsport.ro
Britanicii prezintă o curiozitate despre Ion Țiriac: 'Decizia care i-a schimbat viața'
MediaFlux
Serviciul militar voluntar a intrat în vigoare. Câți bani primește un voluntar
stirilekanald.ro
Imaginile durerii de la înmormântarea lui Matei, fiul preotului care a murit în ziua de Bobotează! Mama și fratele său se află în continuare în stare gravă la spital
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend