Florin Barbu șterge pe jos cu liberalii: „Cât au protestat fermierii, cei din PNL n-au cerut coaliție, au stat pitiți. Acum, înroșesc telefoanele pentru a cere coaliţie”

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a spus, duminică, că liberalii din Guvern „au stat pitiţi” cât timp au avut loc protestele fermierilor şi ale transportatorilor și nu au solicitat nicio ședință a coaliției.
Alina Costache
19 feb. 2024, 08:29
Florin Barbu șterge pe jos cu liberalii:

După încheierea protestelor, cei de la PNL „înroşesc telefoanele pentru a cere coaliţie”, a mai spus ministrul Florin Barbu.

„Eu nu fac parte din coaliţie, dar văd că după ce s-au terminat protestele fermierilor şi transportatorilor, Partidul Naţional Liberal practic înroşesc telefoanele pentru a cere coaliţie. În momentul în care au fost acele proteste, eu nu am văzut din partea Partidului Naţional Liberal că a solicitat o coaliţie, practic cred că s-au pitit un pic de acele proteste. După ce au fost finalizate şi măsurile au fost luate – foarte bune, atât către fermieri cât şi către protestatari – au început să sune pentru coaliţie. Pe noi, Partidul Social Democrat, ne interesează, practic, guvernarea. Spun acest lucru pentru că fermierii, şi oamenii, în general, aşteaptă soluţii de la guvernanţi”, a spus Florin Barbu la Digi24.

Citește și Amenințări în direct între Ponta și Portocală: ”Ești un infractor și un nemernic! De-abia aștept să ne vedem în instanță”

Prioritatea PSD acum este partea de guvernare, a punctat ministrul Agriculturii. Florin Barbu explică că o coaliție cu PNL, în contextul noilor alegeri, se va realiza „în funcţie de scorul electoral şi dacă avem majoritatea necesar să guvernăm, în continuare, împreună”.

În ceea ce privește alegerile prezidențiale, ministrul Barbu spune că e exclusă ideea ca PSD să susţină un alt candidat decât pe cel propriu la preşedinţia României.

Citește și Liderii coaliţiei au anulat întâlnirea de duminică. Surse: discuţiile pentru comasarea alegerilor vor avea loc miercuri

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Pod prăbușit la Techirghiol! S-a rupt în două. Imagini de coșmar
Fanatik.ro
Șeful lui Dinamo anunță transferul atacantului mult dorit: „Îl vrem neapărat!”
Capital.ro
Decretele privind demisiile miniștrilor PSD, publicate în Monitorul Oficial. Bilanțuri complete și predarea portofoliilor către interimari
Playtech.ro
Cu cât cresc preţurile la biletele de avion în această vară. Sumele în plus pentru zborurile către Turcia sau Egipt
Adevarul
SURSE Grupul politic care ar putea decide soarta lui Bolojan: negocieri tensionate și acuzații dure înainte de moțiune
wowbiz.ro
Alex Marcu, mărturii tuburătoare la un an de la moartea Teodorei. Cât de greu îi este să treacă peste tragedie: „Lucrez cu doi psihologi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ea este Denisa, tânăra de 19 ani care și-a pierdut viața în mașina condusă de soțul ei, pe centura Severinului. Cei doi erau căsătoriți de 3 luni
iamsport.ro
Sabotaj? O posibilă explicație pentru dezastrul de la Rapid: ”Așa se face în general”
MediaFlux
George Simion anunță că moțiunea va fi depusă marți, dacă vor avea strânse minim 233 de semnături: Pe data de 5 mai vom avea un vot pentru debarcarea Guvernului Bolojan
stirilekanald.ro
Nicușor Dan a semnat demisia...
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara