Florin Călinescu, atac la adresa președintelui României: „Este un mincinos, a semnat că nu se mărește TVA-ul în timpul mandatului lui”

Actorul Florin Călinescu a lansat un nou atac la adresa președintelui României, criticând modul în care este condusă țara și acuzându-l pe șeful statului de „minciună” și „lipsă de responsabilitate” față de problemele reale ale românilor.
Alina Costache
13 nov. 2025, 08:23
Florin Călinescu, atac la adresa președintelui României:
Florin Călinescu, atac la adresa președintelui României

Florin Călinescu este foarte dezamăgit de Nicușor Dan, pentru că a făcut o promisiune înainte să câștige alegerile și nu a respectat-o.

Citește și: Cât costă o porție sărmăluțe la restaurantul lui Florin Călinescu: Meniul tradițional are preparate pentru toate buzunarele

Mi se pare ridicol. N-am chef să vorbesc despre un mincinos, președintele României. A luat o foaie de hârtie și un pix și a semnat că nu se mărește TVA-ul în timpul mandatului lui. Asta se cheamă minciună. E afirmația mea, e un subiect ridicol și absolut neimportant pentru populația României pe care o duce cum o duce.

Nivelul de sărăcie în țară, scrie în Constituție… ăștia sunt obligați, pentru că nu ne mai lasă să ne facem singuri bunăstarea cum era până acum…că nu era un stat bine definit, când statul îți lua cu japca niște chestii. Astăzi s-a închis cercul acesta, este statul și cetățenii care sunt niște ugere de muls pentru toate fanteziile lor.

Este foarte interesant să ne spună lista cu cei care au dat 60 de milioane într-o campanie în care nu știm ce socoteli s-au făcut. Nu știm ce sponsori a avut și de ce nu l-au accesat în decembrie 2024.

Aici mi se naște întrebarea, deci candidații clasați pe locul 1 și 2, au primit banii înapoi, pe care i-au cheltuit în campanie? Asta ar fi ultima mizerie, și Georgescu și Lasconi să nu-și primească banii făcând un scor foarte bun. Nu știu cine a mai candidat, am și uitat, parcă am trăit în altă epocă.

Acest domn mincinos, pe mine nu mă interesează ce face, ce socoteli face cu milionul ăla. Un subiect absolut neinteresant. Sunt mai interesat dacă ANAF-ul recuperează de la cel mai onest președinți care ne-a dus la pas…Pas cu pas în România educată. Doar că n-a precizat că mergem înapoi.”, a transmis Florin Călinescu la Realitatea PLUS.

Florin Călinescu: „Vii și bați cu ciocanul câteva minute, apoi pauză”

Cetățeanul este călcat în picioare cu toată Constituția pe piept. În Constituție scrie că pensia este un drept, nu pentru ăștia cu pensii nesimțite, nu care ies la pensie la 45 de ani și așa mai departe. Asta este o mizerie.

Nu există nicio diferență între un judecător, ca nivel de muncă, de responsabilitate, față de un macaragiu. Am văzut un reportaj cu un muncitor care stă într-o macara de 200 de metri, pentru 10.000 de dolari pe lună. O femeie care lucra ca macaragiu în Turcia. Face de câțiva ani serviciul ăsta.

Nu bea nimic timp de 10 ore ca să nu aibă nevoie la baie… și atunci tu îmi spui mie jude cător… vii și bați cu ciocanul câteva minute, apoi pauză. Ce e asta, mă? Ai vrut să faci Facultatea de Drept, ai optat ca să fii judecător, magistrat… Ce mă interesează, mă, pe mine plânsetele tale? Nu-ți convine? Ieși din serviciu.

Asta este una dintre cele mai mari mizerii. Iar cei 9 cetățeni de la Curtea Constituțională sunt expresia himalayană a acestei mizerii...”, a adăugat Florin Călinescu.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Negocieri în derulare! Dinamo, anunț uriaș despre trei jucători, inclusiv eroul Raul Opruț: „E o parte importantă din proiect”
Capital.ro
Doliu în lumea comediei. Un mare actor a murit. S-a confruntat cu probleme de sănătate timp de doi ani
Playtech.ro
Cele mai căutate meserii în 2026, în contextul schimbărilor economice. Domeniile cu cerere mare
Adevarul
Echipajele ucrainene de drone „afumă” tancurile rusești în ascunzătorile lor
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce substanțe ar fi consumat minorul de 13 ani înainte de a-i lua viața lui Mario, împreună cu ceilalți prieteni. Anunțul făcut de autorități
iamsport.ro
Gigi Becali l-a înjurat pe jurnalistul Silviu Tudor Samuilă: ”Era ceva cu Nuțu Cămătaru...”
MediaFlux
Dorian Popa a plâns în fața magistraților, în timp ce se judeca apelul în dosarul în care este acuzat de conducere sub influența substanțelor interzise. Ce s-a întâmplat în sala de judecată
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil