Florin Cîțu și-a dat demisia de la șefia Senatului. Cine asigură interimatul

Update. E oficial. Florin Cîțu și-a dat demisia din funcția de președinte al Senatului, a declarat premierul Nicolae Ciucă.
Filip Stan
29 iun. 2022, 10:36
Florin Cîțu și-a dat demisia de la șefia Senatului. Cine asigură interimatul

În ședința de la grupul senatorilor PNL, la care a participat și Nicolae Ciucă, Florin Cîțu a anunțat că va demisiona de la șefia Senatului.

Interimatul va fi asigurat de vicepreședintele Senatului, Alina Gorghiu (PNL).

Înaintea ședinței decisive a PNL, Florin Cîțu a declarat că nu are nimic să își reproșeze. ”Uitați-vă la activitatea Senatului”, a spus Cîțu, întrebat dacă știe că va fi schimbat din funcția de președinte al Senatului. ”Sunt aceleași declaratii ca anul trecut, cand am candidat împotriva lui Ludovic Orban, aceleași declarații împotriva măsurilor populiste”.

Știre inițială. Ultimele lovituri primite de către Florin Cîțu par să anunțe finalul carierei politice a fostului premier.

După ce a fost îndepărtat din funcția de premier, de președinte al PNL și de lider al Filialei PNL Sector 3, politicianul care a fost susținut de către Klaus Iohannis va fi înlăturat și de la șefia Senatului, precizează ObservatorNews.

Pe termen scurt, Florin Cîțu ar putea fi înlocuit la Senat cu Alina Gorghiu, precizează sursa citată. Gorghiu ar urma să asigure interimatul.

Toți senatorii liberali au fost convocați la o ședință a grupului senatorial la ora 9.30, iar la ora 12.00 se va decide prin vot îndepărtarea acestuia din funcția de președinte.

Decizia de eliminare a lui Florin Cîțu din cea de-a doua funcție în stat vine la doar o zi de când fostul premier a fost scos din schemă de la filiala de sector.

Șefia Senatului este singura funcție importantă care i-a rămas lui Florin Cîțu după ce a pierdut toate pozițiile din partid.

Florin Cîțu, tras pe „linie moartă” de către Klaus Iohannis

Cu o puternică susținere a lui Klaus Iohannis, după îndepărtarea lui Ludovic Orban, Florin Cîțu a ofst învestit în funcția de premier în decembrie 2020 și a fost demis prin moțiune de cenzură, în octombrie 2021.

Funcția de președinte a PNL a câștigat-o tot cu susținerea lui Klaus Iohannis, în septembrie 2021, împotriva lui Orban. În aprilie 2022, Cîțu și-a dat demisia, în urma presiunilor interne.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Halucinant! Oana Ciocan nu știa că e despărțită de Jador! A aflat din presă. Declarații exclusive de la fosta cântărețului
Fanatik.ro
Cel mai mare scandal între Steaua și Dinamo. Blatul despre care puțini români știu
Capital.ro
Adevărul despre banii lui Călin Georgescu. Cum își câștigă, de fapt, existența: Refuz să trăiesc așa
Playtech.ro
Ce joburi vor dispărea și ce meserii vor aduce bani mulți în viitor. Domeniile care vor avea cea mai mare cerere
Adevarul
Israelul a distrus avionul privat al lui Khamenei. Informații contradictorii despre locația și starea noului lider suprem
wowbiz.ro
Vești bune pentru pensionari! Primesc tichete sociale în valoare de 200 de lei. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Andrei Nicolescu, replică dezlănțuită pentru Florentin Petre: ”Cine, mama?!”
MediaFlux
Mai mulți bani pentru 2,8 milioane de pensionari şi 300.000 de copii. Ministrul Muncii anunță ajutoarele cuprinse în buget
stirilekanald.ro
Se taie pensiile! Bolojan a făcut anunțul
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj