Florin Cîţu, mărturisire incredibilă la 6 ani de la incendiul de la Colectiv: Îmi aduc aminte, inevitabil, de acea noapte în care am fost acolo

Premierul interimar Florin Cîţu face o mărturisire incredibilă la 6 ani de la incendiul de la Colectiv.
Alina Costache
31 oct. 2021, 12:46
Florin Cîţu, mărturisire incredibilă la 6 ani de la incendiul de la Colectiv: Îmi aduc aminte, inevitabil, de acea noapte în care am fost acolo

Florin Cîţu face o mărturisire incredibilă la 6 ani de la incendiul din Clubul Colectiv. Premierul interimar vorbeşte pentru prima dată despre faptul că în acea noapte „am fost acolo”.

„Am aprins astăzi (sâmbătă n.red.) o lumânare în memoria celor care au pierit la Colectiv, așa cum fac an de an. Este perioada în care îmi aduc aminte, inevitabil, de acea noapte în care am fost acolo, de prietenii care au ajuns la spital.

Sunt 6 ani de la tragedia de la Colectiv, dar durerea este la fel de puternică”, a scris premierul interimar Florin Cîţu, pe Facebook.

Citeşte şi: Un medic a făcut mărturii cumplite despre seara de la Colectiv: Aveau franjuri de arsură pe față, mergeau dezorientaţi şi cădeau

Citeşte şi: Alexandra Furnea, supraviețuitoare a incendiului de la Colectiv: În 2021 suntem tot în 2015. Într-o țară în care, în plină tragedie, politicienii merg la chefuri, nu poartă mască, se bat pe burți la evenimente cu mii și zeci de mii de alți sfidători

Şase ani de la incendiul de la Colectiv şi niciun vinovat

2015, Clubul Colectiv. Sute de tineri participau la un concert al formaţiei Goodbye to Gravity. La un moment dat, în incintă a izbucnit un incendiu din cauza unor artificii. Focul s-a extins rapid. Zeci de tineri a murit arşi sau intoxicaţi cu fum. Alte zeci au murit în lunile următoare din cauza rănilor. Peste 100 de tineri au rămas mutilaţi pe viaţă. La şase ani de la incendiul din Clubul Colectiv, în urma căruia 64 de tineri şi-au pierdut viaţa, vinovaţii nu au fost pedepsiţi. Procesul a suferit multe amânări şi pare că nu se va încheia în curând.

În primă instantă, la Tribunalul Bucuresti, primarul Cristian Popescu Piedone a fost condamnat la 8 ani și 6 luni de închisoare, iar patronii clubului Colectiv la câte 11 ani și 8 luni fiecare. Cei doi pompieri care au verificat clubul au primit si ei câte 9 ani de închisoare.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Cât costă vila de lux pe care Titi Aur a scos-o la vânzare. Are 5 dormitoare, piscină acoperită, o grădină frumoasă și se află într-un cartier liniștit dintr-un oraș important al României
Capital.ro
Noi reguli auto UE din 2026. Aceste autoturisme diesel au limită de circulație. Unde n-au drept să meargă în orașe
Playtech.ro
Principalele schimbări privind acordarea concediilor medicale în 2026. Ce drepturi se pierd și ce obligații apar
Adevarul
Cine sunt pasagerii avioanelor numiți „păduchi de poartă”. Fenomenul vizibil în aproape orice aeroport care îi exasperează pe ceilalți călători
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Cum era școala românească la 1900: cadouri pentru profesori și examene aranjate
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil