Florin Cîţu, scenariu sumbru: „Urmează o criză economică cel puţin la fel de dură că cea din perioada 2009-2012”

Florin Cîţu mai arată că, ”în ceea ce priveşte măsurile adoptate de UE, în marea majoritate, vor adânci criza economică şi vor întârzia revenirea”. 
Filip Stan
26 sept. 2022, 10:11
Florin Cîţu, scenariu sumbru:

Senatorul PNL Florin Cîţu, fost premier, prezintă două scenarii privind evoluţia economiei în perioada următoare, el arătând că primul, cel prezentat de oficiali, este că ”totul va fi bine, staţi liniştiţi la locurile dumneavoastră”, iar al doilea, în care crede, este că ”urmează o criză economică cel puţin la fel de dură că cea din perioada 2009-2012”.

”Ce ne aşteaptă în perioada următoare? Două scenarii sunt posibile. Primul – cel prezentat de oficiali – totul va fi bine, staţi liniştiţi la locurile dumneavoastră, are grijă statul de toţi etc… Al doilea – pe care l-am prezentat de la începutul anului- urmează o criză economică cel puţin la fel de dură că cea din perioada 2009-2012. Din păcate, măsurile adoptate după 1 aprilie 2022 (când nu mai eram la conducerea PNL), creşterea fiscalităţii, intervenţia directă cu bocancii a statului asupra mecanismelor pieţei şi compensarea facturilor la energie, vor face această criză să fie mai dură şi revenirea economiei, a dobânzilor şi a inflaţiei să fie întârziată cu cel puţin 16 luni”, spune Cîtu pe Facebook. 

Sondaj CURS. PSD zdrobeşte PNL, AUR are dublu faţă de USR, iar Diana Şoşoacă scoate SOS din marja de eroare

El arată că, ”dacă luăm în considerare varianta a doua, în care crede, există doar două măsuri importante care ne pot ajuta – reducerea fiscalităţii şi dereglemenarea pieţelor”.

”Până acum toate deciziile luate au mers în direcţia opusă – suprareglementare şi suprataxare. Cu astfel de decizii ne ducem cu viteză spre faliment (pieţele financiare ne-au spus-o deja săptămâna trecută când nu au vrut să ne dea bani decât foarte foarte scump)”, precizează fostul premier.
Florin Cîţu mai arată că, ”în ceea ce priveşte măsurile adoptate de UE, în marea majoritate, vor adânci criza economică şi vor întârzia revenirea”.
Marius Budăi, veşti proaste pentru aceşti români: „Nu vor primi pensie!”

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Lovitura financiară pe care au dat-o frații Pavăl, cei mai bogați patroni din fotbal. Proprietarii Dedeman vor vinde numai produse românești
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Câtă apă trebuie să bei pe zi în funcție de greutatea corporală. Formula simplă recomandată de specialiști
Adevarul
Românești sau de import? Ce cumpărăm din piață și la ce preț. „E a doua cea mai ieftină din țară. Roșii cu preț, de la Vâlcea în sus”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Momentul în care Gică Hagi s-ar fi supărat pe Dorinel Munteanu: ”A fost o ură împotriva lui”
MediaFlux
Schimbare la buletinul electronic după reclamații. Dispare obligația copiei după buletin sau dovada adresei de domiciliu
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?