Florin Cîţu: „Starea de alertă se prelungeşte şi vor exista unele modificări”. Premierul vrea să scoată miniştrii în stradă pentru a vorbi cu cetăţenii

Premierul Florin Cîţu a anunţat, luni, că starea de alertă din cauza pandemiei de coronavirus va fi prelungită săptămâna aceasta- Şeful Executivului a ţinut să precizeze că vor exista unele modificări în ceea ce priveşte restricţiile, cum ar fi cele instituite în zonele montane.
Filip Stan
10 mai 2021, 11:18
Florin Cîţu:
Florin Cîţu anunţă prelungirea stării de alertă

Starea de alertă se prelungeşte şi vor exista unele modificări , a anunţat premierul. Florin Cîțu a dat exemplul staţiunilor montane, unde a spus el, „vom scoate acele restrictii pentru ski, nu vor mai exista ca nu au sens”.

Florin Cîţu, mulţumit de Maratonul vaccinării la Bucureşti: peste 20.000 de români s-au imunizat în weekend

Premierul Florin Cîțu a declarat că Maratonul Vaccinării organizat de Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila” a fost „un succes”, după ce peste 20.000 de persoane au fost vaccinate în acest weekend în București.

Citeşte şi: Măsuri de relaxare de la 1 iunie. Masca NU mai este obligatorie la un grad de vaccinare  de 50%. Liber la nunţi şi botezuri

„Venim după un week-end foarte bun privind campania de vaccinare. Maratonul vaccinării de la Bucureşti, cu rezultate fantastice. Avem peste 20.000 de persoane vaccinate la maraton, ceea ce arată dorinţa românilor de a reveni cât mai curând la normalitate”, a declarat premierul Florin Cîţu.

El a menţionat că românii au înţeles că doar prin vaccinare se poate reveni la normalitate.

„Românii au înțeles că singura soluție pentru revenirea la normalitate este vaccinarea. Am mai spus-o, o spun din nou, că nu este nicio coincidență că avem o rată de infectare în scădere în același timp în care vedem și o rată mare de vaccinare. Ele merg mână în mână, nu este doar o corelație, este o relație de cauzalitate de la vaccinare către rata de infectare în scădere”, a susţinut premierul.

Cîţu a reiterat că este posibil ca până la 1 iunie să fie 5 milioane de persoane vaccinate în România.

„Continuăm în acelaşi ritm şi cu mai multe campanii de vaccinare pentru a atinge ţinta până la 1 iunie de 5 milioane de persoane vaccinate. Se poate, putem atinge această cifră şi am încredere că românii vor să revină la normalitate cât mai curând”, a subliniat Cîţu.

Premierul a precizat că pentru a impulsiona campania de vaccinare a populației, miniștrii și secretarii de stat vor merge la centrele de imunizare pentru a sta de vorbă cu românii.

„Cred ca saptamana viitoare vom avea tot Guvernul in strada la centrele de vaccinare, ministri, secretari de stat. Facem de saptamana viitoare un fel de sedinta de Guvern in strada, vom vorbi cu cetatenii dupa ce ies de la vaccinare”, a spus premierul.

 

 

 

 

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cel mai scump fotbalist de la FCSB! Gigi Becali a plătit 70.000 de euro pe meci pentru el
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Un iubit actor a murit la doar 35 de ani. A publicat un mesaj tulburător pe Instagram
Playtech.ro
Ce înseamnă „râmnic” în numele localităților din România. Puţini cetăţeni ştiu, cuvântul vine din limba bulgară
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O elevă de 18 ani a fost găsită moartă pe un câmp din Bihor. Principalul suspect ar fi un îngrijitor de la ferma unde tânăra făcea practică
iamsport.ro
Rapid i-a tăiat indemnizația lunară de 1500 de lei unei legende a clubului: ”Nu ne mai respectă!”
MediaFlux
Prețurile pentru alimente ar putea exploda din cauza războiului din Iran. Avertisment sumbru pentru agricultori
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi