Florin Piersic, internat într-o clinică de recuperare: ”Mă simt mai bine. Fac antrenamente cu piciorul”

Primul interviu cu Florin Piersic după cea mai mare cumpănă. Marele actor a dezvaluit în exclusivitate pentru România TV că face în continuare recuperare la o clinică privată, dar își dorește ca din toamna să se întoarcă pe scena teatrului.
Alina Costache
08 iul. 2024, 15:41
Florin Piersic, internat într-o clinică de recuperare: ”Mă simt mai bine. Fac antrenamente cu piciorul”

După ce a trecut prin mai multe operații, Florin Piersic se reface. Actorul este internat într-o clinică de recuperare.

”Mă simt mai bine. Fac antrenamente cu piciorul. E bine! Fac recuperare. Da, da. Dacă eram în formă nu îți mai spuneam că fac recuperare. Îți spuneam că nu mai fac nimic, sunt bine. Dar mai fac recuperare. Mai am nevoie să fac recuperare, asta e… ca să merg bine. (…) Eu nu sunt la Cluj acum. Sunt la un spital care nu este nici în București, nici în Cluj. O clinică de recuperare care este în altă parte.”, a spus Florin Piersic la Romania TV.

Deocadată, boala îl ține departe de scenă, dar planul său este să revină în fața publicului.

”Pe scenă nu mă revedeți pentru că acum este concediu la teatre. Numai cine joacă… e dement, pe căldurile astea grozave. Suntem în iulie. August, poate… în septembrie, octombrie o să fiu pe scenă dacă recuperarea merge bine și merg frumos”.

Florin Piersic a ajuns în 17 aprilie la Spitalul Militar din Cluj, specialiștii afirmând că simptomele au debutat „cu trei zile anterior prezentării la spital”. „Situaţia era a unui pacient cu septicemie, cu o infecţie generalizată în sânge, cu un tratament antibiotic complex, dar care avea două particularităţi (…) proteză de genunchi şi material protetic în inimă, adică stimulatorul cardiac cu cele două sonde ale lui. (…) Ar fi trebuit extrasă proteza de genunchi. Sigur, este o acţiune pe care nu ne-o putem noi asuma, nu aparţine specialităţii noastre, dar în acelaşi timp, din nefericire, cum sigur putea să fie de aşteptat, s-au infectat şi sondele stimulatorului cardiac, sonde care sunt direct în inimă”, a mărturisit atunci Horia Roşianu, într-o conferinţă de presă.

Citește și: Cât valorează locuința lui Florin Piersic din Cluj Napoca. Se află în preajma râului Someș

Ulterior, Florin Piersic a trecut prin mai multe spitale din București, iar problemele au început să se rezolve, după ce a fost internat și operat la spitalul Foișor.

 

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
„Ne-am dat naibii!” Marcel Pușcaș a explodat după ce l-a auzit pe Ilie Dumitrescu în direct: „Suntem la coada Europei”
Capital.ro
Pană majoră de curent pe litoral. Aproape 100 de hoteluri, restaurante și terase au fost afectate
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
Cum arătau vacanțele românilor la mare în comunism. Discoteci, concursuri de Miss și turiști străini, într-o perioadă marcată de lipsuri
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul
MediaFlux
Un „călător în timp”, care susține că vine din anul 2118, dezvăluiri uluitoare despre viitorul omenirii: „Meritați să știți adevărul”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România