Florin Secară (PER): Cristian Diaconescu, soluția comună a forțelor politice pro-occidentale dacă turul I se reia

Apelul liderului PER vine pe fondul unei situații politice complexe. Marcel Ciolacu, liderul PSD, a declarat că nu va mai participa la competiția electorală în cazul în care CCR decide reluarea turului I
Filip Stan
29 nov. 2024, 17:32
Florin Secară (PER): Cristian Diaconescu, soluția comună a forțelor politice pro-occidentale dacă turul I se reia
EXCLUSIV Cristian Diaconescu, atac dur la adresa lui Iohannis

Președintele Partidului Ecologist Român (PER), Florin Secară, a lansat un apel ferm către partidele politice pro-occidentale din România să își unească forțele în sprijinul lui Cristian Diaconescu, candidatul independent susținut de PER, în cazul în care Curtea Constituțională a României (CCR) decide reluarea turului I al alegerilor prezidențiale.

„România se află într-un moment crucial, iar interesul național trebuie să prevaleze asupra calculelor de partid. Cristian Diaconescu reprezintă un numitor comun al forțelor politice care susțin drumul euro-atlantic al țării noastre. Este un candidat competent, echilibrat, cu o experiență vastă în diplomație și o viață dedicată valorilor democratice,” a declarat Florin Secară.

Apelul liderului PER vine pe fondul unei situații politice complexe. Marcel Ciolacu, liderul PSD, a declarat că nu va mai participa la competiția electorală în cazul în care CCR decide reluarea turului I, iar PNL, prin vocea lui Ilie Bolojan, a transmis că va lua „o decizie rațională” după eșecul propriului candidat în alegerile din weekendul trecut. În același timp, USR, prin Elena Lasconi, avertizează asupra pericolului reprezentat de ascensiunea lui Călin Georgescu, un candidat perceput ca având poziții antioccidentale, calificat după scrutinul din 24 noiembrie în finala prezidențială cu cele mai multe voturi.

„România nu își poate permite să riște viitorul său euro-atlantic. Liderii PSD, PNL și USR trebuie să-și bage picioarele în apă rece, să lase deoparte orgoliile și reacțiile emoționale și să pună interesul țării mai presus de interesele lor de partid”, a subliniat Secară.

Cristian Diaconescu, diplomat de carieră, fost ministru de Externe și susținător fervent al valorilor euro-atlantice, este văzut de PER ca soluția optimă pentru stabilitatea și securitatea României. Programul său electoral pune accent pe consolidarea parteneriatelor strategice ale României în cadrul NATO și al Uniunii Europene, dar și pe priorități naționale precum securitatea energetică, educația și protecția mediului.

„Cristian Diaconescu este candidatul care nu ostilizează electoratele partidelor pro-occidentale. Experiența sa vastă în diplomație, dedicarea față de valorile democratice și echilibrul pe care îl aduce sunt garanția unui viitor stabil pentru România în UE și NATO”, a explicat liderul PER.

Decizia PER de a-l sprijini pe Cristian Diaconescu vine și ca urmare a angajamentului acestuia de a include agenda ecologistă în viziunea sa pentru România. „Cristian Diaconescu a demonstrat că înțelege provocările legate de protecția mediului și dezvoltarea sustenabilă. Agenda ecologistă nu este doar o prioritate a PER, ci o necesitate pentru viitorul nostru ca națiune”, a mai adăugat Florin Secară.

În fața unei competiții electorale care poate influența decisiv direcția țării, Florin Secară și PER atrag atenția asupra necesității unui consens politic pentru a asigura securitatea și prosperitatea României în UE și NATO. Cristian Diaconescu este, în viziunea lor, candidatul potrivit pentru a aduce unitate și stabilitate în aceste vremuri dificile.

DailyBusiness
Concediile medicale, sub lupă. Ministerul Sănătății investighează posibile abuzuri sistemice: Nu mai accept să plătim vacanțe inventate
Spynews
Bacalaureat 2025. Rezultatele finale din sesiunea de vară au fost publicate. Vezi ce notă ai luat la fiecare probă
Bzi.ro
Ion Țiriac, cadou fabulos pentru Kira Hagi! A aparținut Ducesei de Kent
Fanatik.ro
Pe urmele panterei negre scăpate de bulgari. Ce spune primarul din Prundu, locul de unde s-a dat alarma: ”Am fost și eu acolo. Le-am zis cetățenilor să evite locul”
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai scapă! Va fi trimis în judecată. Decizie pentru fostul candidat la alegerile prezidențiale
Playtech.ro
Obligatoriu pentru toți stăpânii de animale din România. Ce trebuie să facă în zilele caniculare, legea este clară
DailyBusiness
Ministrul Muncii: „Fără excepții!” Sporul pentru condiții vătămătoare, plafonat la 300 de lei pentru toți angajații din sectorul public
Adevarul
Spectacol și doliu la Phenian. Kim Jong Un, omagiu pentru soldații nord-coreeni căzuți pe frontul din Ucraina. Cum a apărut la televiziune
wowbiz.ro
WOWbiz EXCLUSIV: Irina Columbeanu a sosit ÎN MARE SECRET în România! Avem primele imagini de la aeroport
Spynews
Andreea. Amelia. Teodora. Numele primelor trei ispite feminine, din sezonul 9, Insula Iubirii, care începe din 21 iulie, la Antena 1!
Spynews
Tatăl lui Nicușor Dan a murit! Doliu în familia președintelui României
Evz.ro
Primul vampir nu a fost în România, Serbia susține că l-a avut pe predecesorul lui Dracula
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
kanald.ro
Sebastian, un băiat de doar 12 ani, s-a stins din viață după o provocare de pe TikTok. Mesajul sfâșietor al părinților: „Vă rugăm, vorbiți cu copiii voștri”
Cancan.ro
Victor, un elev din București, a luat 8.70 la Istorie Ce notă finală a obținut după ce a făcut contestație: 'Am plâns'
Playsport.ro
Semnele de pe ecranul telefonului tău pot arăta că ești spionat. Microfonul sau camera...
Capital.ro
Călin Georgescu ia măsuri. Anunțul serii făcut de fostul candidat. Am demarat acțiuni legale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Vâlcea, în care Eduard și George au ars de vii într-un accident groaznic, la doar 23 și 24 de ani! Erau urmăriți ca în filme de polițiști
Mihai Leu, în continuare în stare gravă! Mesajul transmis de Institutul Clinic Fundeni
MediaFlux
Pensionarii primesc 679 de lei pe lună. Anunț al Casei Naționale de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Arborii exotici au prins rădăcini și la noi. Fructul minune bogat în vitamina C care s-a aclimatizat perfect și aduce profit fermierilor