FMI recomandă Guvenului să ţintească un deficit bugetar de 1,5%, pe termen mediu

Fondul Monetar Internațional (FMI) recomandă Guvernului să țintească spre un deficit bugetar de 1,5% pe termen mediu, pentru a menține datoria publică la un nivel scăzut, le-a spus, joi, Alejandro Hajdenberg, reprezentantul FMI pentru România, investitorilor prezenți la un eveniment organizat de Fondul Proprietatea.
Filip Stan
07 sept. 2017, 09:53
FMI recomandă Guvenului să ţintească un deficit bugetar de 1,5%, pe termen mediu

„De la criza economică România a recuperat și, de fapt, crește chiar mult, dar această creștere vine din consum, care a fost alimentat de politicile fiscale din ultimii ani, de creșterea salariilor și pensiilor. (…) Sunt unele riscuri, unul dintre ele fiind creșterea rapidă a deficitului fiscal. Nu este vorba doar de extinderea acestuia, dar și de structura bugetului. Deci, ai cheltuieli curente în detrimentul cheltuielilor de capital ale Guvernului. Datoria publică este în creștere anul acesta și în cei care urmează, iar recomandarea noastră pentru Guvern este să țină deficitul, nu numai să targeteze 2%, ci să țintească spre 1,5%, pe termen mediu. Asta va ajuta ca datoria publică să aibă un nivel scăzut”, a spus Hajdenberg.

Citeşte şi: Ministerul Finanţelor: România se încadrează în ţinta de deficit în 2017

El a precizat că eforturile care s-au făcut în lupta împotriva corupției trebuie să continue.

„România a crescut bine, dar cheia este ca aceasta să fie sustenabilă. În proiecțiile noastre vedem creșterea de 3,5%, pe termen mediu. Cheia pentru a crește mai repede și a converge cu standardele de viață din UE sunt reformele structurale și investițiile”, a mai mai arătat reprezentantul FMI, în cadrul „Analyst & Investor Days”.

Reprezentantul FMI pentru România a vorbit și despre calitatea infrastructurii, „care este foarte săracă”, arată Agerpres.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Fotbalistul unei echipe importante din Spania, scos din echipă pentru o relație cu fiica unei legende a clubului? ”Oamenii vorbesc multe”
Capital.ro
Blocaj la bancă. Nu se mai emite cash, bancomatele devin nefuncționale. Situațiile în care clienții nu mai pot accesa banii din cont
Playtech.ro
Reduceri masive în Bulgaria pentru români. Cât ajunge un sejur acum pe litoralul vecin pentru o familie de doi adulţi şi un copil
Adevarul
Ce a obținut Trump pariind pe un ultimatum apocaliptic în războiul cu Iranul
wowbiz.ro
Valentin Sanfira a vrut ca toată lumea să afle de la el! Mesajul emoționant transmis în mediul online: „Nu se poate nărui cu vorbe goale…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Fosta jucătoare de handbal a României e decisă: ”Fetița mea, când o să crească, o să o duc la casa de copii”
MediaFlux
Vinerea Mare 2026. Zi de doliu și post negru. Ce este total interzis astăzi
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj