Focuri de armă pentru oprirea unor persoane implicate în contrabanda cu ţigări

Poliţiştii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră (ITPF) Sighetu Marmaţiei au fost nevoiţi să tragă mai multe focuri de armă pentru oprirea unor persoane implicate în contrabanda cu ţigări, precizează un comunicat de presă al instituţiei, remis
Alina Costache
13 apr. 2018, 14:33
Focuri de armă pentru oprirea unor persoane implicate în contrabanda cu ţigări

„Pentru oprirea contrabandiştilor de ţigări, care au lovit intenţionat autovehiculul instituţiei şi care nu s-au supus somaţiilor legale, poliţiştii de frontieră au folosit armamentul din dotare, fiind trase şapte focuri de avertisment. (…) Echipajul mobil al poliţiei de frontieră a identificat în trafic, pe raza localităţii Sighetu Marmaţiei, un autoturism marca Volkswagen Passat, înmatriculat în România, suspect că transportă ţigări de provenienţă ucraineană”, menţionează comunicatul.

Conducătorul auto a refuzat să oprească la semnalele poliţiştilor şi după o urmărire de aproximativ 2 km, timp în care şoferul a schimbat banda de mers, acroşând intenţionat autospeciala poliţiei de frontieră, a oprit în afara părţii carosabile. În acel moment, din maşină au ieşit două persoane care au încercat să fugă. Poliţiştii de frontieră au efectuat somaţiile legale prin voce şi pentru că bărbaţii nu s-au supus, au fost trase focuri de avertisment în plan vertical, cu respectarea prevederilor legale, potrivit sursei citate.

În urma acţiunii, a fost reţinut un bărbat de 27 ani, domiciliat pe raza judeţului Maramureş. Tânărul reţinut a acuzat dureri abdominale şi a fost transportat la Spitalul Municipal Sighetu Marmaţiei pentru consult de specialitate, fără a necesita internare.

În urma primelor verificări efectuate, în maşină au fost descoperite două colete cu ţigări, care conţineau cantitatea de 1.500 de pachete cu ţigări de provenienţă ucraineană, în valoare de 17.600 lei.

Ţigările au fost ridicate în vederea confiscării iar poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de contrabandă şi distrugere. Totodată, autoturismul folosit la transportul ţigărilor a fost ridicat în vederea continuării cercetărilor.

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Prima acțiune în forță a lui Gică Hagi de când a devenit selecționer. Ce a făcut „Regele” timp de 3 ore când a ajuns la Casa Fotbalului. Exclusiv
Capital.ro
Prețul carburanților vineri, 24 aprilie. Tarifele au crescut din nou. Cât costă un plin în România
Playtech.ro
Criză temporară la pompă. De ce a dispărut motorina din zeci de staţii de la cel mai mare lanţ de benzinării din România. Cât costă carburantul azi, 24 aprilie
Adevarul
Bancherul putred de bogat care a devenit arhitectul Europei moderne. Era un geniu al diplomației și a schimbat destinul cultural al continentului
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Tudor Gheorghe a ajuns de urgență la spital! Ce se întâmplă cu celebrul compozitor, în aceste momente
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Secretul mașinii care-l însoțește pe Putin. Președintele Rusiei se teme de un asasinat VIDEO
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara