Fondatorul WikiLeaks, Julian Assange, a primit cetăţenie de la Ecuador, în ambasda din Londra a acestui stat

Ecuadorul i-a acordat cetăţenie lui Julian Assange, fondatorul WikiLeaks, refugiat din 2012 în ambasada acestui stat la Londra, a anunţat joi ministrul ecuadorian de externe, Maria Fernanda Espinosa.
Filip Stan
11 ian. 2018, 18:19
Fondatorul WikiLeaks, Julian Assange, a primit cetăţenie de la Ecuador, în ambasda din Londra a acestui stat

‘Această naturalizare a fost acordată pe 12 decembrie 2017’, în urma cererii depuse de Julian Assange pe 16 septembrie, a declarat ministrul, într-o conferinţă de presă la Quito. Assange a depus cererea ‘după ce a trăit timp de aproximativ cinci ani şi jumătate sub jurisdicţia statului ecuadorian’, a adăugat Maria Fernanda Espinosa.

Şefa diplomaţiei ecuadoriene a explicat că guvernul său a solicitat ulterior Marii Britanii ca Assange să fie înregistrat ca agent diplomatic, ceea ce Londra a refuzat. ‘Această cerere a fost respinsă pe 21 decembrie. Din respect pentru bunele relaţii pe care le avem cu Marea Britanie, am abandonat această opţiune’, pentru a nu afecta ‘posibilităţile de protecţie’ viitoare a lui Assange, a adăugat ea.

Anterior în cursul zilei de joi, un purtător de cuvânt al Ministerului de Externe de la Londra a declarat că, „recent, guvernul Ecuadorului a cerut statut diplomatic pentru dl Assange, aici, în Marea Britanie”, dar autorităţile britanice „nu au dat curs solicitării şi nu se află în discuţii cu Ecuadorul pe această temă”. „Ecuadorul ştie că această problemă poate fi rezolvată numai prin plecarea lui Julian Assange de la ambasadă pentru a răspunde în faţa justiţiei”, a adăugat purtătorul de cuvânt, informează Agerpres.

Citeşte şi Ecuadorul îi cere lui Julian Assange să nu îi afecteze relaţiile internaţionale

Assange, în vârstă de 46 de ani, se află de cinci ani şi jumătate la ambasada Ecuadorului din Londra, sub protecţia azilului politic. Justiţia suedeză a abandonat definitiv în mai anul trecut urmărirea penală pentru viol ce îl viza pe australian şi a ridicat mandatul de arest european, dar Assange se teme că, dacă părăseşte clădirea ambasadei, va fi extrădat în SUA pentru publicarea pe site-ul WikiLeaks a unor documente militare şi diplomatice confidenţiale, în 2010, potrivit Agerpres.

Poliţia britanică a atras atenţia că îl va aresta pe Assange dacă părăseşte ambasada, pentru că, atunci când s-a refugiat în 2012, a încălcat condiţiile eliberării pe cauţiune în Marea Britanie, infracţiune pedepsită cu un an de închisoare. Assange a postat miercuri seară o fotografie în care purta tricoul echipei naţionale de fotbal a Ecuadorului, părând să sugereze o schimbare în statutul său.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Gigi Becali a pus tunurile pe Mihai Toma și Ionuț Cercel, „underii” de la FCSB: „Ăla e prea mic, iar celălalt e văicăreț”
Capital.ro
Ultima dorință a lui Traian Băsescu. Ce își dorește fostul președinte al României
Playtech.ro
Calculul stagiului de cotizare la pensie: cum sunt transformate zilele lucrătoare în zile calendaristice
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Jose Mourinho, omenit cu ”folcloriste” la București. ”Crăciunescu deschidea porțile peste tot”
MediaFlux
Fetița căzută în lacul din parcul Nicolae Romanescu din Craiova, salvată de un cetățean din India! Olguţa Vasilescu spune că va primi titlul de cetăţean de onoare
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend