Ford a înregistrat un profit record în 2015, în urma majorării vânzărilor pe plan global

Câștigurile Ford Motor au depășit așteptările analiștilor în trimestrul patru din 2015, iar anul trecut compania a înregistrat cel mai ridicat profit înainte de taxe din istoria sa de 111 ani, transmit Bloomberg și Reuters.
Iulian Tudor
28 ian. 2016, 13:59
Ford a înregistrat un profit record în 2015, în urma majorării vânzărilor pe plan global

Majorarea vânzărilor de SUV-uri și de camioane Ford F-150 a ajutat grupul american să obțină anul trecut un profit înainte de taxe de 10,8 miliarde de dolari. Pentru acest an, Ford se așteaptă ca profitul înainte de taxe să fie egal sau mai ridicat decât cel de anul trecut.

În 2015, vânzările Ford în SUA au urcat cu 5,3% dar cota sa de piață a scăzut de la 15% la 14,9%, conform datelor firmei Autodata Corp. Livrările Ford pe piața europeană au crescut anul trecut cu 11%, la 1,3 milioane de vehicule, în timp ce în China vânzările au înregistrat un avans de 3%, la 1,1 milioane de unități.

”Cea mai mare parte a profitului Ford vine din America de Nord iar piața estimează că în 2016 se va înregistra un nivel record al vânzărilor de vehicule în SUA”, a afirmat analistul David Whiston, de la Morningstar.

Maşini second hand cu preţul între 3500 şi 10.000 de euro, dar care nu au mai mult de 100.000 km la bord

Profitul, excluzând elementele excepționale, a urcat la 0,58 dolari pe acțiune, în ultimele trei luni din 2015, față de o pierdere de 0,65 dolari pe acțiune în în trimestrul patru din 2014, în timp ce analiștii estimau un profit de 0,51 dolari pe acțiune.

În trimestrul patru din 2015 vânzările Ford au urcat cu 12%, la 37,9 miliarde de dolari, în timp ce analiștii se așteptau la 36,7 miliarde de dolari.

Profitul înainte de taxe în America de Nord a urcat la 2,03 miliarde de dolari, de la 1,6 miliarde de dolari. în urmă cu un an. În Europa, profitul înainte de taxe s-a situat la 131 milioane de dolari, comparativ cu pierderi de 297 milioane de dolari

Ford, al doilea mare producător auto din SUA, este prezent și pe piața din România.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Imagini de la priveghiul Victoriei, tânăra de 22 de ani găsită moartă în Mușătești. Mama ei este devastată de durere
Fanatik.ro
Dumitru Dragomir, reacție dură după eliminarea dramatică a Universității Craiova: „Avem cel mai slab fotbal din istoria României!”
Capital.ro
Ce se întâmplă când ești oprit de Poliție pe stradă. Regula pe care trebuie să o știe orice cetățean
Playtech.ro
Magazinul îți oferă voucher în loc să-ți dea banii înapoi. Ești obligat să accepți?
Adevarul
Rețeaua de la Viena. Legăturile însărcinatei de afaceri a României cu cercurile din jurul lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Destin frânt la doar 22 de ani! Cazimir Ionescu, prima reacție după ce fiica sa a fost găsită moartă: „Era în depresie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie și-a pierdut viața în Onești, în urma unui impact violent între trei mașini. Mai multe persoane au rămas încarcerate
iamsport.ro
Legenda tenisului francez i-a amenințat pe Țiriac și Năstase: ”S-a supărat”
MediaFlux
Șeful CIA, depasare la Moscova pentru a descuraja Rusia să atace NATO! Vladimir Putin ar viza ”o incursiune terestră la scară redusă”. Prima reacție a Kremlinului
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat