Ford Craiova a livrat în ianuarie, pentru prima dată, mai multe automobile decât Dacia

Ford a devenit, în premieră, uzina cu cele mai mari volume în ianuarie, iar uzina de la Craiova a livrat în ianuarie 19.355 de maşini, cu 4% mai mult faţă de perioada similară de anul trecut şi, pentru prima dată, mai multe decât uzina Dacia
Filip Stan
15 feb. 2022, 09:02
Ford Craiova a livrat în ianuarie, pentru prima dată, mai multe automobile decât Dacia

Conform datelor Asociaţiei Constructorilor de Automobile din România (ACAROM), puţin peste 35.000 de autoturisme au fost produse în România, în luna ianuarie a acestui an, în scădere cu aproape 8,5% faţă de aceeaşi perioadă din 2021. Uzina Ford România de la Craiova a livrat în premieră mai multe maşini în ianuarie decât cea a Dacia, în condiţiile în care disponibilitatea componentelor electronice ajunge să dicteze volumele de producţie.

„În luna ianuarie 2022 au fost produse, în România, 35.171 de autoturisme, în scădere cu 8,48% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Dintre acestea, 15.816 de unităţi au fost produse la Uzina Dacia de la Mioveni, în timp ce 19.355 de unităţi au ieşit pe poarta fabricii Ford de la Craiova”, informează asociaţia de profil.

De partea cealaltă, Dacia a punctat o scădere de 20% în ianuarie, la 15.800 de unităţi, volum care reprezintă chiar mai puţin de jumătate faţă de cel din ianuarie 2019, ultima lună ianuarie cu producţie la capacitate maximă. În ianuarie 2020 producţia era influenţată de noile reglementări de dioxid de carbon şi întârzierile în lansarea producţiei de maşini echipate cu motoare pe benzină şi GPL.

Citeşte şi: Directorul Terapia Cluj, Dragoş Damian: Foarte multi Decreţei vor muri înainte de a încasa prima pensie

Scăderea de la Dacia vine şi în contextul în care în decembrie a demarat producţia noului Jogger, care completează gama alături de Duster, Logan şi Sandero Stepway.

În plus, în ianuarie Ford la Craiova a produs în toate zilele lucrătoare, în timp ce la Dacia au existat şi zile fără producţie din cauza lipsei componentelor electronice.

Pe de altă parte, datele Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) relevă faptul că, în prima lună din 2022, un număr de 2.765 de autoturisme noi Dacia au fost înmatriculate la nivel naţional, cu 202,5% mai multe în comparaţie cu cele 914 de autoturisme noi Dacia înregistrate în aceeaşi perioadă din 2021, potrivit Agerpres.

De asemenea, înmatriculările de autoturisme noi Renault au crescut la 625 de unităţi (+161,5%), de la cele 239 de unităţi înmatriculate în ianuarie 2021, în timp ce marca Hyundai a consemnat un salt de 47,7%, până la 976 de unităţi.

Pe locul 4 s-a clasat Toyota, cu 570 de unităţi înmatriculate în ianuarie 2022, urmată de Ford – cu 535 de autoturisme noi înmatriculate, ambele mărci înregistrând scăderi de 19,8%, respectiv 29,9%, faţă de ianuarie 2021.

Per total, în intervalul de analiză, 9.337 de autoturisme noi au fost înmatriculate la început acestui an, în creştere cu 55,5% faţă de numărul de 6.004 unităţi consemnate în ianuarie 2021.

Citeşte şi: Retailerul american Foot Locker vine în România. Unde se deschid primele magazine

DailyBusiness
Proteste în toată lumea după interceptarea flotilei umanitare pentru Gaza
Spynews
Cum a arătat nunta de 30 de minute a unei românce. Evenimentul emoționant a durat cât o pauză de masă | VIDEO
Fanatik.ro
Aflat în America, David Popovici a apărut alături de miliardarul român care a făcut furori în toată lumea și a dat vestea cea mare: „Nu în fiecare zi ai ocazia să…”
Capital.ro
Motivul pentru care Elena Udrea a suferit în închisoare. Și-a deschis sufletul în public: Ar trebui să fie ultima soluție
Playtech.ro
Ce faci dacă un copac cade peste mașina ta. În ce situații ai dreptul la despăgubiri
Adevarul
Cum poate fi blocată aderarea Moldovei la UE. Lecția Austria-România se repetă
wowbiz.ro
Apariție neașteptată la înmormântarea Ioanei Popescu! Un bărbat apropiat din trecutul jurnalistei a venit să-și ia rămas-bun și a lăsat pe toată lumea fără cuvinte | EXCLUSIV
Economica.net
Noile magazine cu preţuri mici. Unde se vor mai deschide
Prosport.ro
O medaliată olimpică a încins internetul! Ce fotografii a putut să posteze
kanald.ro
Klaus Iohannis, executat silit. Inspectorii ANAF au spart ușa și au shimbat yala unui imobil din Sibiu
Cancan.ro
Câte zile ninge în decembrie, ianuarie și februarie, în București. Prognoza meteorologilor EaseWeather pentru această iarnă
iamsport.ro
Moartea lui Dan Alban în accidentul în care a fost implicat și Cornel Dinu l-ar fi costat transferul carierei pe fostul mare jucător al Stelei: ”Atunci mergea să negocieze”
MediaFlux
Ninsorile și vijeliile fac prăpăd în România. ANM anunță cum va fi vremea pe 4 și 5 octombrie
stirilekanald.ro
Rezultatele necropsiilor copiilor morți la Spitalul „Sf. Maria” din Iași. Raportul Ministerului Sănătății ajunge la Parchet, ancheta ar putea duce la arestări: „Este strigător la cer”
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar