FORMULA 1. Nico Rosberg a câştigat Marele Premiu al Austriei. Germanul s-a detaşat în clasamentul piloţilor

Germanul Nico Rosberg (Mercedes) a reuşit să câştige al şaselea Grand Prix din carieră, el impunându-se duminică la Spielberg, în Marele Premiu de Formula 1 al Austriei. Totodată, el s-a distanţat la 29 de puncte de ocupantul locului secund în clasamentul general, britanicul Lewis Hamilton.

22 iun. 2014, 15:17

Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) a câştigat duminică Marele Premiu al Austriei la Formula 1, a opta etapă a Campionatului Mondial, fiind cronometrat pe circuitul Red Bull Ring din Spielberg în 1h 27 min. 54 sec. 976/1000, devansându-l pe coechipierul său Lewis Hamilton, sosit la 1 sec.932/1000, aceasta fiind a şasea dublă în opt curse pentru echipa germană.

Pe locurile următoare s-au clasat finlandezul Valtteri Bottas (Williams-Mercedes), la 8 sec. 172/1000, brazilianul Felipe Massa (Williams-Mercedes), la 17 sec. 358/1000, spaniolul Fernando Alonso (Ferrari), la 18 sec. 553/1000 etc.

Germanul Sebastian Vettel (Red Bull-Renault), cvadruplul campion mondial en titre, a abandonat prematur din cauza unei probleme mecanice.

Pentru Nico Rosberg este a treia victorie a sezonului şi, totodată, a şasea din carieră, iar avansul său în fruntea ierarhiei piloţilor este acum de 29 de puncte.

Citeşte şi FORMULA 1. Nico Rosberg a câştigat pentru al doilea an la rând la Monte Carlo

În clasamentul Campionatului Mondial al piloţilor, lider este Nico Rosberg cu 165 pct, urmat de Lewis Hamilton 136 pct, australianul Daniel Ricciardo 83 pct, spaniolul Fernando Alonso 79 pct, Sebastian Vettel 60 pct etc.

Următoarea etapă de Formula 1 va avea loc pe 6 iulie, în Marea Britaniei.

Citeşte şi Lewis Hamilton, mai SLAB decât oricând. Selfie TERIBIL, a pierdut 6 kg FOTO