FORMULA 1. Nico Rosberg a câştigat pentru al treilea an la rând la Monte Carlo

FORMULA 1. Pilotul german Nico Rosberg (29 ani) a câştigat pentru al treilea an consecutiv Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco, desfăşurat duminică, pe străzile din Monte Carlo. Următorii pe podium s-au clasat germanul Sebastian Vettel (Ferrari) şi coechipierul său de la Mercedes, campionul mondial en-titre, britanicul Lewis Hamilton.

24 mai 2015, 15:02

FORMULA 1. Nico Rosberg a profitat din plin de neutralizarea cursei, după ieşirea violentă în decor a olandezului de 17 ani Max Verstappen (Toro Rosso), în timp încerca să-l depăşească pe francezul Romain Grosjean (Lotus), în turul 63.

Verstappen a scăpat nevătămat, dar după intrarea Safety Car-ului pe circuit, Lewis Hamilton, care a condus până atunci, a trebuit să treacă pe la standuri, pentru a-şi schimba pneurile. În aceste condiţii la conducerea cursei a trecut Nico Rosberg. Cursa s-a reluat în condiţii normale abia în turul 70. Anterior, spaniolul Fernando Alonso (McLaren Honda) a trebuit să se retragă din cursă din cauza unor probleme mecanice.

Nico Rosberg s-a impus pentru al treilea an la rând la Monte Carlo, podiumul fiind completat de Sebastian Vettel şi Lewis Hamilton. Pe locul patru s-a clasat australianul Daniel Ricciardo, iar al cincilea a trecut linia de sosire rusul Daniil Kvyat.