FORMULA 1. Nico Rosberg, învingător în MP al Australiei. Al doilea clasat, DESCALIFICAT

Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) a câștigat Marele Premiu al Australiei, etapa inaugurală a Campionatului Mondial de Formula 1, duminică, pe circuitul Albert Park din Melbourne, în timp ce australianul Daniel Ricciardo (Red Bull-Renault) și danezul Kevin Magnussen (McLaren-Mercedes) au reușit clasări pe podium în premieră. Ulterior, Daniel Ricciardo a fost descalificat pentru că a încălcat regulile privind carburanţii.

16 mart. 2014, 09:33

UPDATE: Pilotul australian Daniel Ricciardo (Red Bull-Renault) a fost descalificat din Marele Premiu al Australiei la Formula 1, disputat duminică, și și-a pierdut locul 2 obținut după germanul Nico Rosberg (Mercedes), a anunțat duminică Federația Internațională de Automobilism (FIA).

Ricciardo a depășit limita de 100 kg de carburant pe oră fixată de noul regulament sportiv și tehnic al FIA. Pilotul și inginerii Red Bull Racing, convocați și audiați de FIA, nu au reușit să-i convingă pe comisari de buna lor intenție.

În consecință, pe locul 2 a urcat danezul Kevin Magnussen (McLaren-Mercedes), clasat inițial pe locul 3, iar pe poziția a 3-a a trecut britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes).

Nico Rosberg a obţinut a patra sa victorie în Formula 1, parcurgând cei 302,271 km ai cursei în o oră, 32 de minute, 58 de secunde şi 710 miimi. În urma lui au trecut linia de sosire Daniel Ricciardo şi Kevin Magnussen.

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes-AMG), care a plecat din pole position, a abandonat din cauza unei probleme la motor, iar campionul mondial en titre Sebastian Vettel (Red Bull) a încheiat şi el prematur cursa, în turul al patrulea, din cauza unei probleme mecanice.

Iată clasamentul Marelui Premiu al Australiei, prima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 2014:

1. Nico Rosberg (Germania/Mercedes-AMG) 1 h 32:58.710