FORMULA 1: Nico Rosberg s-a impus în Bahrain

Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului, duminică seară, pe circuitul de la Sakhir, din apropiere de Manama, în fața finlandezului Kimi Raikkonen (Ferrari) și a britanicului Lewis Hamilton (Mercedes), plecat din pole position.

03 apr. 2016, 20:02

FORMULA 1: Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului. Celălalt pilot al scuderiei Ferrari, germanul Sebastian Vettel, nu a putut lua startul din cauza unei probleme de motor în turul de încălzire.

Aceasta este a 16-a victorie a lui Rosberg în Formula 1, dintre care două la rând în 2016 și cinci consecutive luând în calcul și ultimele trei manșe ale sezonului 2015.

Pilotul german, plecat de pe prima linie, a făcut o cursă perfectă și a profitat la maximum de acroșajul din primul viraj dintre Hamilton, care a ratat startul, și finlandezul Valtteri Bottas (Williams).

”A fost un weekend fantastic pentru mine. Sunt foarte fericit”, a declarat vicecampionul mondial pe podium. El a terminat cu 2 secunde avans față de Raikkonen, care nu l-a putut ataca regulamentar în cele 57 de tururi ale cursei.

Sub podium, ca și la Melbourne, australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) l-a devansat pe francezul Romain Grosjean (Haas), al 5-lea, deci, și în puncte pentru a doua cursă la rând, deși scuderia sa americană este debutantă în F1.

La debutul său în F1, belgianul Stoffel Vandoorne (McLaren), care l-a înlocuit pe Fernando Alonso, accidentat, a terminat și el în puncte, pe locul 10, în fața danezului Kevin Magnussen (Renault).

17. Rio Haryanto (Indonezia/Manor-Mercedes) la 1 tur

Cel mai rapid tur al cursei a fost realizat de Nico Rosberg (Germania/Mercedes), 1:34.482 în al 41-lea tur (medie: 206,211 km/h).

Au abandonat Sebastian Vettel (Germania/Ferrari), Jolyon Palmer (Marea Britanie/Renault), Jenson Button (Marea Britanie/McLaren-Honda), Esteban Gutierrez (Mexic/Haas-Ferrari) și Carlos Sainz Jr. (Spania/Toro Rosso-Ferrari).

În clasamentul mondial al piloților, lider este Rosberg, cu 50 puncte, urmat de Hamilton — 33 puncte, Daniel Ricciardo — 24 puncte etc.

La constructori, lider este Mercedes-AMG, cu 83 puncte, urmată de Ferrari — 33 puncte, Red Bull — 30 puncte, Williams — 20 puncte etc.