Forţele irakiene bombardează aeroportul din Mosul

Forțele irakiene au început să bombardeze marți aeroportul din Mosul, pe care se pregătește să-l recucerească de la miliția jihadistă Statul Islamic, a anunțat șeful poliției, Raed Jawdat.
Filip Stan
21 feb. 2017, 13:25
Forţele irakiene bombardează aeroportul din Mosul

„Poliția federală bombardează posturile Daesh la aeroportul din Mosul, în timp ce se pregătește să-l ia cu asalt”, le-a declarat Jawdat reporterilor, folosind un acronim arab pentru Statul Islamic.

În ultimele două zile, forțele irakiene sprijinite de Statele Unite au recăpătat controlul asupra mai multor sate, înaintând din partea de sud-vest a orașului Mosul spre aeroport. Aceasta este prima țintă cheie în ofensiva pentru izgonirea militanților din vestul orașului Mosul, ultimul bastion cheie al miliției în Irak, informează Agerpres.

Citeşte şi Peste 30 de militanţi PKK, ucişi în urma unor raiduri aeriene turce în nordul Irakului

Atacul terestru a început duminică, la aproape o lună după ce forțele sprijinite de SUA în Irak au recucerit de la militanți partea de est a orașului.

Statul Islamic a cucerit Mosul, al doilea oraș ca mărime în Irak, la jumătatea anului 2014.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
S-a întâlnit cu Dan Petrescu și a rămas uimit de cum arată antrenorul după problemele medicale avute: „Vă spun foarte sincer”
Capital.ro
Dezvăluire despre Traian Băsescu. Ion Cristoiu a spus tot. Ordinul dat de fostul președinte: S-a pus la cale operațiunea
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Cutremurător! Fostul căpitan din SuperLiga a ajuns să cerșească pe străzi: 'A ajuns boschetar, mi-a cerut un leu'
MediaFlux
Tichete pentru plata facturilor la energie. Câți români au primit cardurile în realitate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul