Fost consilier al lui Andrei Chiliman, condamnat la patru ani şi jumătate închisoare cu executare pentru luare de mită

Robert Grigorescu, la data faptelor consilier personal al fostului primar al Sectorului 1, Andrei Chiliman, a fost condamnat de Tribunalul Bucureşti la patru ani şi şase luni închisoare cu executare.  De asemenea, fostul consilier este obligat să restituie cei 1,3 milioane lei, sumă primită ca mită de la un om de afaceri.
Filip Stan
04 dec. 2019, 09:53
Fost consilier al lui Andrei Chiliman, condamnat la patru ani şi jumătate închisoare cu executare pentru luare de mită

Potrivit deciziei instanţei, Robert Grigorescu a primit 4 ani şi 6 luni închisoare pentru săvârşirea a două infracţiuni de luare de mită.

Instanţa a mai decis confiscarea sumei de 1.397.497 lei, primită cu titlu de mită de fostul consilier, iar pentru recuperarea banilor a fost menţinut sechestrul pus pe un autoturism marca BMW, o cotă de 1/2 dintr-un teren cu suprafaţa de 16.173 mp şi mai multe conturi bancare.

Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel.

Robert Grigorescu a fost trimis în judecată în martie 2017 de DNA Ploieşti, fiind acuzat că, în perioada februarie 2009 – decembrie 2013, în calitate de consilier personal al primarului Sectorului 1, Andrei Chiliman, cu atribuţii de coordonare a Direcţiei de investiţii, a pretins procentaje de 10% şi 15% din valoarea unor contracte de lucrări şi a primit, de la un om de afaceri, suma totală de 1.397.497 lei.

„Banii respectivi au fost primiţi de inculpat în numerar, la biroul său, direct sau prin intermediari, pentru a atribui şi a asigura derularea în bune condiţii a mai multor contracte de reabilitare termică a blocurilor, atribuite de Primăria Sectorului 1 firmei administrate de omul de afaceri, direct sau în subantrepriză”, arătau procurorii.

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Ce pensie va avea Gigi Becali de la 1 august 2025, după decizia luată de Guvernul Bolojan
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie să transmită asociației de proprietari
Playtech.ro
Care este distanța minimă legală între vecini: Reguli esențiale pentru construirea unei case lângă proprietăți învecinate
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Pensionarii, îngenuncheați de măsurile de austeritate. Analist: „Statul ar fi trebuit să fie primul afectat”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Cardul de sănătate se mută pe telefon. Dosar medical online, rețetă electronică și validare prin SMS
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
Dublă tragedie la Iași! Mamă și fiu, morți după ce au consumat acest aliment
Playsport.ro
Băiat de 8 ani, găsit trăind printre câini. Nu știe să vorbească, comunică doar prin lătrat și...
Capital.ro
A murit marea actriță. A fost una dintre cele mai frumoase și iubite artiste
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Istoria fascinantă a Palatului Kiseleff, clădirea unde funcționează EXIM Bank și e mărul disordiei între premierul Bolojan și RAPPS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Financial Times: Unirea dintre „urs” și „dragon” sperie Occidentul. Cum îl poate folosi Xi pe Putin