Fost ministru PSD, atac la Nicușor Dan: ”Georgescu a fost pistol cu apa! Cu Nicusor, falimentul devine axiomă”

Fostul ministru al Finanțelor Adrian Câciu a lansat un atac dur la adresa primarului general al Capitalei, Nicușor Dan.
Alina Costache
17 mart. 2025, 14:27
Fost ministru PSD, atac la Nicușor Dan: ”Georgescu a fost pistol cu apa! Cu Nicusor, falimentul devine axiomă”

Fostul ministru al Finanțelor Adrian Câciu îl acuză pe primarul general Nicușor Dan nu doar de gestionarea defectuoasă a Bucureștiului, ci și de faptul că ar reprezenta un pericol pentru România, în contextul unei posibile candidaturi la alegerile prezidențiale.

„Georgescu a fost pistol cu apă! Cu Nicușor, falimentul devine axiomă de țară!”, scrie Adrian Câciu, făcând referire la presupusa incompetență aedilului.

Fostul ministru îl acuză pe Dan că, pe durata celor două mandate, a condamnat zeci de mii de bucureșteni la frig iarna, a blocat traficul, a distrus parcurile și a permis înmulțirea rozătoarelor și insectelor dăunătoare.

De asemenea, fostul ministru afirmă că primarul Bucureștiului nu a reușit să aprobe un Plan Urbanistic General și că a „băgat mafia în spitalele bucureștene”.

„Vrea să distrugă România”
Într-un atac fără precedent, Adrian Câciu îl acuză pe Nicușor Dan că ar fi susținut de un „stat paralel” și că acest lucru i-ar fi permis să obțină și al doilea mandat. „Este mai distrugător pentru România și reprezintă un pericol mai mare decât Georgescu”, susține fostul ministru.

De asemenea, Câciu spune că, în cazul în care Nicușor Dan ar deveni președinte, relațiile României cu SUA și cu Uniunea Europeană ar avea de suferit.

„Ne va izola! Ne va izola și în Europa, pentru că este un șoarece de bibliotecă, nu îl bagă nimeni în seamă în politica externă”, susține el, comparându-l pe Dan cu actualul președinte Klaus Iohannis, dar susținând că ar fi „de cinci ori mai lemn”.

În postarea sa, Câciu mai afirmă că Bucureștiul a supraviețuit „catastrofei” Nicușor Dan doar datorită primarilor de sector, care „au făcut eforturi supraomenești” pentru a-i proteja pe bucureșteni. Totodată, el acuză că edilul Capitalei ar fi fost salvat în fiecare an de Guvern pe problema termoficării, întrucât „tot ce a știut să facă a fost să nu își plătească facturile către ELCEN”.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Gigi Becali, anunț crucial despre Florin Tănase: „Poate aduc unul de cinci ori mai bun!”
Capital.ro
BNR avertizează asupra riscurilor pentru economia României. Valentin Lazea: Dacă ar exista voință politică am avea venituri
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
Nu îl iartă pe Gică Hagi: ”Nu am cum! E zero”
MediaFlux
Se schimbă banii în țara noastră. BNR anunță românii cum deosebesc bancnotele noi de cele vechi
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?