Fost șef din Poliție, prins beat la volan după ce a lovit o mașină parcată

Scene incredibile suprinse într-o localitate din Iași! Fostul şef al Poliţiei Hârlău a fost prins beat la volan după ce a lovit o mașină parcată. Acesta a fost săltat de polițiști și dus la spital pentru recoltarea probelor biologice.
Alina Costache
10 apr. 2024, 10:05
Fost șef din Poliție, prins beat la volan după ce a lovit o mașină parcată

Polițiștii ieșeni au fost alertați prin 112 după ce un șofer beat a lovit o mașină parcată. Când au ajuns la fața locului oamenii legii au constatat că șoferul bețiv este chiar fostul șef al Poliției Hârlău, Dumitru Simionescu. Imediat a fost săltat de aceștia și dus la sediul poliției unde a fost testat, iar rezultatul a fost de 0,65 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Citește și: Sunt şoferii obligaţi să acorde prioritate dacă maşina din faţă semnalizează pentru a schimba banda? Ce scrie în noul Cod Rutier

Dumitru Simionescu a fost transportat la o unitate sanitară în vederea recoltării de probe biologice.

Pe numele fostului şef al Poliţiei Hârlău a fost întocmit dosar penal pentru conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.

”În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, a transmis IPJ Iași.

Citește și: Deținutul care a evadat din Bucureşti, prins la Oradea. Un bărbat l-a văzut și a sunat la 112

Dumitru Simionescu a demisionat din funcție în anul 20016 pentru a intra în politică. Este consilier local în Cotnari și membru USR. Vrea să candideze din partea USR la primăria Cotnari.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Juri Cisotti, portret de fotbalist: „Ai mei știu că sunt puțin nebun”. Interviu exclusiv
Capital.ro
Amendă de 6.000 de lei pentru români de Crăciun și Revelion. Interzis pentru românii care stau la bloc
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Ce înseamnă, de fapt, Ajunul Crăciunului și de ce este considerat o noapte magică
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend