Fostul ministru de Externe, Titus Corlăţean, obţine un nou mandat de senator la redistribuire

Fostul ministru de Externe, Titus Corlăţean, care a candidat pe locul al doilea pe lista PSD Dâmboviţa, a obţinut un nou mandat de senator în urma redistribuirii. Acesta este al patrulea mandat parlamentar obţinut de Corlăţean, care este vizat de o anchetă DNA cu privire la votul din diaspora de la alegerile prezidenţiale din 2014.
Iulian Tudor
16 dec. 2016, 12:44
Fostul ministru de Externe, Titus Corlăţean, obţine un nou mandat de senator la redistribuire

Actualul senator de Bucureşti Titus Corlăţean a obţinut un nou mandat de parlamentar în urma redistribuitii, Corlăţean a candidat la alegerile de duminică pe poziţia a doua pe lista pentru Senat a PSD Dâmboviţa, el fiind precedat de către liderul filialei judeţene, Adrian Ţuţuianu, informează news.ro.

Potrivit unor surse politice, PSD Dâmboviţa ar fi avut nevoie de câteva sute de voturi în plus pentru ca Titus Corlăţean să obţină mandatul fără a aştepta redistribuirea.

Mandatul obţinut de Corlăţean este al patrulea în Parlamentul României. El a mai fost deputat între 2004 şi 2007, apoi senator în legislaturile 2008 – 2012 şi 2012 – 216. Între 2007 şi 2008 Titus Corlăţean a fost europarlamentar.

Din mai până în august 2012, Titus Corlăţean a deţinut funcţia de ministru al Justiţiei, iar din august 2012 până în noiembrie 2014 a fost ministrul Afacerilor Externe, funcţie din care a demisionat între cele două tururi de scrutin de la alegerile prezidenţiale, după ce la unele dintre secţiile de votare din ţări europene s-au format cozi foate mari, românii din diaspora fiind nemuţumiţi că nu au putut vota din cauza organizării defectuoase.

Ulterior, DNA a deschis o anchetă privind votul din diaspora de la alegerile prezidenţiale din 2014. Iniţial, Titus Corlăţean a fost citat ca martor în acest dosar în faţa procurorilor, iar anul acesta DNA a cerut Senatului României încuviinţarea începerii urmăririi penale pe numele lui Titus Corlăţean, pentru fapte de abuz în serviciu şi împiedicarea drepturilor electorale, pe care le-ar fi comis îndeplinind funcţia de ministru de Externe, cererea fiind respinsă de către pleanul Senatului în 21 iunie.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Câți bani primește, de fapt, Universitatea Craiova pentru transferul lui Anzor Mekvabishvili la Chicago Fire
Capital.ro
Obligație după schimbarea buletinului. Ce trebuie să faci pentru a evita problemele cu contul bancar 
Playtech.ro
Aparatele care încep să „mănânce” mai mult curent din septembrie. Cât poate crește factura unei familii
Adevarul
Păţania unui turist britanic amendat, fără să ştie, într-un autobuz STB din Capitală: „Am crezut că mă ajută pentru că îmi fusese respins cardul”
wowbiz.ro
Iubita lui Andrei Bordeianu, mesaj sfâșietor în mediul online! Influencerul a fost implicat într-un grav accident: „O să aprind o lumânare pentru tine…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
A anunțat în direct că Becali i-a găsit înlocuitor lui Baciu la FCSB: ”Trage de el să vină!”
MediaFlux
Bani în plus la pensie pentru anii de facultate și armată. Legea Pensiilor prevede cât valorează
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat