Relu Fenechiu, condamnat la închisoare cu executare după ce şi-a recunoscut vinovăţia într-un nou dosar

Fostul ministru al Transporturilor, Relu Fenechiu, a fost condamnat, luni, de Tribunalul București, la 3 ani și 10 luni închisoare cu executare, după ce și-a recunoscut vinovăția într-un nou dosar în care este acuzat de DNA Ploiești de trafic de influență în formă continuată și spălare de bani. Decizia nu este definitivă.
Iulian Tudor
14 nov. 2016, 13:39
Relu Fenechiu, condamnat la închisoare cu executare după ce şi-a recunoscut vinovăţia într-un nou dosar

Judecătorii au mai dispus confiscarea sumei de 901.526 de euro de la Relu Fenechiu, reprezentând obiectul infracțiunilor de trafic de influență și spălare a banilor, fiind menținut sechestrul pus de procurori pe bunurile fostului ministru, potrivit Agerpres.

Tribunalul București a avizat un acord de recunoaștere a vinovăției încheiat de Fenechiu cu procurorii DNA, în cadrul căruia el a acceptat să primească o condamnare de 3 ani și 10 luni închisoare cu executare, precum și interzicerea unor drepturi civile pe o perioadă de 3 ani după executarea pedepsei.

Potrivit DNA, în perioada 2012 — 2014, Relu Fenechiu, în calitate de deputat, a pretins și a primit de la o firmă de software 15% din valoarea unor contracte promovate de Ministerul Justiției (în valoare de 13.990.059 lei fără TVA) și de o societate farmaceutică cu acționar majoritar Ministerul Sănătății (în valoare de 8.130.721 lei, fără TVA), pentru sprijinul promis și acordat în câștigarea și derularea acestor proiecte.

„Concret, sprijinul acordat de inculpatul Fenechiu Relu s-a materializat în intervenția sa la funcționari din cadrul Ministerului Justiției sau la persoane din conducerea societății farmaceutice, asupra cărora avea influență la acel moment. Pentru acest ‘ajutor’, inculpatul a primit de la reprezentanții firmei de software, prin intermediul a două societăți pe care le controla, suma totală de 3.966.716 lei (echivalentul a aproximativ 901.526,38 euro). Pentru a disimula proveniența ilicită a banilor, inculpatul Fenechiu Relu i-a determinat pe reprezentanții firmei de software să încheie cu societățile respective mai multe contracte de prestări servicii, care în realitate nu au fost executate”, declară DNA.

Relu Fenechiu a primit de la Siveco România 620.000 de euro, prin firme controlate de el, între care una aparține fratelui său, dar și numerar, pentru a sprijini compania fondată de Irina Socol, în câștigarea a două contracte cu Ministerul Justiției și Antibiotice Iași.

În prezent, Relu Fenechiu se află în penitenciar unde execută o pedeapsă de 5 ani de închisoare primită în dosarul „Transformatorul”.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Gigi Becali a primit ofertă de 50 milioane euro să vândă FCSB și Palatul! Cine e „miliardarul fără chip” care a făcut propunerea. Exclusiv
Capital.ro
„Oamenii sunt înșelați”. Scandalul care zguduie Germania după creșterea prețurilor la pompă
Playtech.ro
Cum reușește Bulgaria să ieftinească carburanții, în timp ce România are printre cele mai mari prețuri din regiune
Adevarul
„Ce salariu v-ar mulțumi în Botoșani?” Răspunsurile care au devenit virale: „Până în 30.000 de lei. Mai exact? 50.000”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul drum pentru o familie din Mureș! Părinții de 27 și 30 de ani și copilul lor de 3 ani și-au pierdut viața într-un incident dezastruos
iamsport.ro
Mihai Rotaru a spus ce pachet de acțiuni deține, de fapt, la Universitatea Craiova: ”Pot să rămân și cu mai puțin!”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru ziua de 15 august. Ce este interzis să faci de Adormirea Maicii Domnului
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat