Fostul preşedinte Robert Mugabe va fi înhumat sâmbătă, în satul său natal

Fostul preşedinte al statului Zimbabwe, Robert Mugabe, decedat la 6 septembrie la vârsta de 95 de ani, va fi înhumat sâmbătă după-amiaza în satul său natal Kutama (nord), unde au fost transferate rămăşiţele sale pământeşti, a anunţat vineri familia sa.
Iulian Tudor
27 sept. 2019, 17:47
Fostul preşedinte Robert Mugabe va fi înhumat sâmbătă, în satul său natal

„Conform tradiţiei, bătrânii sunt în continuare înhumaţi după-amiaza, prin urmare aceasta se va face după orele 14:00 (12:00 GMT)”, sâmbătă, a declarat pentru AFP un purtător de cuvânt al familiei, Leo Mugabe, nepot al fostului şef de stat.

Trupul neînsufleţit al lui Robert Mugabe, care s-a aflat la putere din 1980 până în 2017, a fost transferat joi seara la Kutama, de la reşedinţa fostului preşedinte, în Harare, informează Agerpres.

Ministrul justiţiei al Zimbabwe, Ziyambi Ziyambi, a confirmat informaţia pentru cotidianul de stat The Herald. „Trupul fratelui Robert Mugabe a părăsit Harare pentru (districtul) Zvimba, în vederea înhumării lui, prevăzută pentru sâmbătă”, a declarat el.

Decedat în 6 septembrie la vârsta de 95 de ani într-un spital din Singapore, Robert Mugabe urma iniţial să fie înhumat în Panteonul naţional al eroilor „luptei pentru eliberare”, la Harare, după cum doreau autorităţile. Familia sa, printre care văduva Grace Mugabe, a cerut multă vreme ca el să fie înhumat în satul său natal Kutama. În final, familia lui a avut ultimul cuvânt, obţinând ca el să fie înhumat în satul său, iar guvernul a confirmat joi că se va conforma acestei decizii, potrivit Agerpres.

Până la ultima sa suflare, Robert Mugabe i-a purtat ranchiună lui Emmerson Mnangagwa, pus în fruntea ţării după demisia bătrânului preşedinte la presiunile armatei şi partidului său, Zanu-PF, în noiembrie 2017.

După ce s-a menţinut la putere timp de 37 de ani, Robert Mugabe a lăsat în urma lui o ţară traumatizată de represalii şi ruinată de criza economică.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Tajine de pui cu lămâie şi măsline. Rețeta lui Chef Horia Manea de la Meniu de vedetă
Fanatik.ro
Ce șanse mai are, de fapt, FCSB să prindă top 6. Asta trebuie să facă echipa lui Gigi Becali ca să intre în play off. Universitatea Craiova și Dinamo, primele echipe calificate matematic
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de la bloc. Când trebuie să achiți lucrarea în imobil, chiar dacă nu s-a decis în Adunarea Generală
Playtech.ro
Temperaturi neobișnuite în România după ninsori și frig. Cum va fi vremea până la 1 martie
Adevarul
Noua ordine europeană dă frisoane la Paris și Londra. „Istoria are experiențele a două războaie mondiale devastatoare”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De ce nu este bine să te speli pe cap în MARȚEA ALBĂ. Tradiții și superstiții în Săptămâna Albă 2026
iamsport.ro
Ce s-a ales de cunoscutul milionar român care și-a amenițat angajatul că ”îl bate și îl duce în pădure”. A avut probleme cu legea: ”E un om normal acum”
MediaFlux
Se anunță reguli noi la RCA! Asigurare de trei ori mai scumpă pentru anumiți șoferi
stirilekanald.ro
VIDEO Român arestat în Italia după ce a încercat să răpească o fetiță de un an și jumătate! Micuța a fost grav rănită
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat