Fostul preşedinte ucrainean Viktor Ianukovici vrea să revină în ţara sa. Ministrul de Interne i-a pregătit cătuşele

Fostul preşedinte ucrainean Viktor Ianukovici, care s-a refugiat din 2014 la Moscova în urma uriaşei mişcări de contestare care a adus forţele prooccidentale la putere la Kiev, ar dori să se întoarcă în Ucraina după plecarea din funcţia de preşedinte a lui Petro Poroşenko şi instalarea noului şef al statului Volodimir Zelenski, a declarat avocatul său la Moscova într-un interviu pentru semioficiosul Izvestia, informează miercuri portalul Rbc.ua, potrivit Agerpres.
Iulian Tudor
24 apr. 2019, 15:23
Fostul preşedinte ucrainean Viktor Ianukovici vrea să revină în ţara sa. Ministrul de Interne i-a pregătit cătuşele

La Kiev, ministrul de interne Iuri Luţenko a salutat intenţia acestuia şi a spus că îl aşteaptă şi i-a pregătit deja cătuşele.

‘După schimbarea puterii la Kiev, există şansa ca procesul împotriva lui Viktor Ianukovici să înceteze să mai fie politizat’, a afirmat avocatul Vitali Serdiuk, adăugând că el consideră şederea lui Ianukovici în Rusia drept o măsură ‘temporară şi forţată’.

De cealaltă parte, ministrul de interne ucrainean susţine că, în Ucraina, pe Ianukovici îl aşteaptă actul de acuzare pentru împuşcarea manifestanţilor paşnici din Maidan (Nezaliojnosti/Piaţa Independenţei din Kiev) în timpul manifestaţiilor din perioada noiembrie 2013 – februarie 2014, potrivit stiripesurse.ro.

Citeşte şi Ţările din Uniunea Europeană prelungesc cu un an îngheţarea bunurilor fostului preşedinte

‘Salut intenţiile lui (Viktor) Ianukovici de a reveni în Ucraina. Aici îl aşteaptă sentinţa pentru înaltă trădare, precum şi rechizitoriul finalizat privind organizarea represaliilor din Maidan. Prin urmare, aşteptăm sosirea lui Ianukovici cu nerăbdare, cu un convoi şi cătuşe’, subliniază Luţenko într-o postare pe Facebook.

În ianuarie 2019, procesul împotriva lui Ianukovici pentru înaltă trădare s-a încheiat la Kiev în absenţa sa, el fiind condamnat la 13 ani de închisoare. Avocaţii lui Ianukovici au contestat verdictul.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
Cel mai mare combinat siderurgic din România, din nou la vânzare. Care este prețul de pornire pentru Liberty Galați
Capital.ro
Orașele din România care interzic centralele de apartament. Șef Garda de Mediu: Decizia este la nivelul primăriilor
Playtech.ro
Bani pentru fermieri după Paște. Tabel cu subvențiile care se plătesc, cine beneficiază de ajutor
Adevarul
Propunerea inedită a României către Pfizer, pentru a „șterge” datoria de 600 de milioane de euro
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Lucescu, dezvăluirea care îți va rupe sufletul. ”Și-a dorit să mergem împreună, dar n-am mai apucat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
România este îndoliată! S-a stins din viață realizatorul de radio Emil Buruiană
iamsport.ro
Nu Gică Hagi. FRF a negociat inițial cu un alt antrenor pentru postul de selecționer: ”A fost primul pe listă”
MediaFlux
S-a plănuit asasinarea lui Nicușor Dan. Polițiștii au început căutările celui care și-a anunțat intenția de a-i face rău președintelui
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj