Richard Hammond, fostul prezentator Top Gear, accident foarte grav la filmări. FOTO şi VIDEO

Fostul prezentator Top Gear a suferit un accident înfiorător în Elveția. Richard Hammond a fost transportat de urgență la spital cu un elicopter, dar se află în afara oricărui pericol.
Alina Costache
10 iun. 2017, 19:50
Richard Hammond, fostul prezentator Top Gear, accident foarte grav la filmări. FOTO şi VIDEO

Fostul prezentator Top Gear Richard Hammond a fost transportat cu elicopterul la spital după un accident îngrozitor în Elveția.

În vârstă de 47 de ani, Richard Hammond nu este străin de accidentele de acest gen. În 2006 a fost la un pas să-și piardă viața după ce mașina pe care o conducea cu 288 mph s-a răsturnat.

De această dată, Hammond a ajuns la spital după ce s-a răsturnat cu o mașină de două milioane de lire sterline care a luat foc, în timpul filmărilor pentru noul show The Grand Tour.

În mod miraculos, Richard Hammond a scăpat cu viață, conștient, de această dată având doar un genunchi fracturat și alte câteva răni aparent minore, potrivit Daily Mail.

Amazon, care transmite show-ul automobilistic ”The Grand Tour”, a postat câteva imagini cu mașina distrusă de flăcări.

Accidentul s-a petrecut pe un drum închis pentru cursa Bergrennen Hemberg.

Un purtator de cuvant al show-ului Grand Tour a declarat: „Richard Hammond a fost implicat într-un accident grav pe un traseu din Elveția, într-o super mașină electrică construită în Croația, numită Rimac Concept One, în timpul filmărilor pentru The Grand Tour sezonul 2. Din fericire, nu a suferit răni grave. Richard era conștient, a vorbit și a ieșit din mașină înainte să ia foc. A fost transportat cu elicopterul la spitalul St. Gallen pentru îngrijiri. Nimeni altcineva nu se afla în mașină și dorim să le mulțumim paramedicilor pentru reacția lor promptă. Cauza accidentului este necunoscută și a fost demarată o anchetă”.

Jeremy Clarkson, reacție de ultimă oră după accidentul cumplit din Elveția 

Jeremy Clarkson, prezentator la The Grand Tour, a reacționat pe Facebook în urma incidentului scriind că este „cel mai grav și cel mai înspăimântător accident” la care a fost martor vreodată. ”Însă, din fericire, în mod miraculos, Richard pare să fie OK”, a scris Jeremy Clarkson, pe Twitter.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Cum a fost umilită viitoarea adversară a României din Liga Națiunilor la Cupa Mondială 2026. Ce a putut să spună o jurnalistă din SUA despre Bosnia
Capital.ro
Curs valutar luni, 29 iunie. Cât valorează euro și dolarul la început de săptămână. BNR a publicat cifrele oficiale
Playtech.ro
Când intră pe card alocațiile, pensiile și indemnizațiile în luna iulie. Românii care primesc mai mulți bani în următoarea perioadă
Adevarul
Tunelul Maramureș, de 2,4 kilometri, săpat în timp record. Cum au fost construite cele mai lungi tuneluri feroviare din România
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Peste 1.300 de decese au avut loc în Europa, din cauza caniculei, dintre care 1.000 în Franța. Avertismentul făcut de OMS
iamsport.ro
Hagi, Balaci sau Dobrin? Rică Răducanu a dat verdictul: ”Mare de tot”
MediaFlux
Breaking News! Tribunalul București suspendă încetarea contractului de salubrizare dintre Primăria S1 și Romprest și blochează schimbarea operatorului de salubrizare cu Blue Planet
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?