Fostul primar din Hunedoara, aflat în închisoare, a renunţat la greva foamei

Fostul primar al municipiului Hunedoara, Ovidiu Hada, a renunţat, vineri, să mai facă greva foamei în Penitenciarul Bârcea Mare, după un protest de trei zile, pentru că nu i s-a permis să primească o pătură suplimentară, de acasă.
Iulian Tudor
22 nov. 2013, 09:11
Fostul primar din Hunedoara, aflat în închisoare, a renunţat la greva foamei

Ovidiu Hada a fost vizitat joi după-amiază, în închisoare, de reprezentanţi ai Ambasadei SUA la Bucureşti. Reprezentanţii penitenciarului afirmă însă că nu poate fi stabilită o legătură între protestul deţinutului şi întâlnirea pe care Hada a avut-o cu cei de la Ambasada SUA, acesta având dublă cetăţenie, română şi americană, potrivit Agerpres.

„Vizita reprezentanţilor Ambasadei SUA a fost programată înainte ca Ovidiu Hada să fi declarat că intră în refuz de hrană”, a declarat vineri, purtătorul de cuvânt al Penitenciarului Bârcea Mare, Florin Berar.

Ovidiu Hada a intrat în greva foamei la începutul acestei săptămâni, susţinând că nu i s-a permis să primească o pătură suplimentară, adusă de familie. Reprezentanţii penitenciarului au explicat că deţinutul a solicitat acest lucru în luna octombrie, în condiţiile în care suplimentarea cazarmamentului putea fi aprobată doar din luna noiembrie. Hada nu a mai revenit însă cu o cerere către conducerea penitenciarului.

Fostul primar al municipiului Hunedoara este închis în Penitenciarul Bârcea Mare, unde ispăşeşte o pedeapsă de cinci ani de închisoare pentru fapte de corupţie, în derularea unor achiziţii publice.

Ovidiu Hada a fost primar al muncipiului Hunedoara în perioada 2008-2012.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Roman Abramovich, vizat de o investigație a englezilor. Ce s-a descoperit despre casele de lux ale fostului patron de la Chelsea
Capital.ro
Românii nu-l uită pe Călin Georgescu. Planul care se pregătește: Să aduceți suverani adevărați!
Playtech.ro
Mută două beţe de chibrit pentru a avea un rezultat corect. Mulţi adulţi greşesc
Adevarul
Inspecția Judiciară i-a răspuns unui clujean că este beneficiarul grevei magistraților pentru pensii: „E de-a dreptul sfidător”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Bombă! Gigi Becali a pus mâna pe telefon și a scos un jurnalist de pe post: 'Eram la Paris cu fata mea'
MediaFlux
Pericol major în România. Grad de risc ridicat în jumătate dintre locuințe
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume