Fostul procuror general Ilie Botoş iese la pensie de 5.000 de euro

Ilie Botoş, fostul procuror general al României, iese la pensie cu cinci mii de euro lunar. Consiliul Superior al Magistraturii a decis astăzi că Botoş se poate pensiona. Ilie Botoş a ales pensia de militar, mai mare decât cea de magistrat.
Filip Stan
18 oct. 2016, 14:17
Fostul procuror general Ilie Botoş iese la pensie de 5.000 de euro

Preşedintele va fi cel care va semna decizia de ieşire din activitate a generalului cu patru stele.

„Plenul (…) a hotarat sa inainteze presedintelui Romaniei propunerea privind eliberarea din functie, prin pensionare, a domnului Ilie Botos, procuror militar la Sectia Parchetelor Militare din cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie”, potrivit ordinii de zi solutionate, publicata pe site-ul CSM.

Presedintele Klaus Iohannis a semnat, pe 5 octombrie, decretul privind trecerea in rezerva a generalului cu patru stele Ilie Botos din Ministerul Apararii Nationale incepand cu 15 octombrie.

In septembrie, fostul procuror general al Romaniei Ilie Botos a cerut CSM sa ii inceteze detasarea la Ministerul Afacerilor Interne.

Pe 10 martie 2014, Sectia pentru procurori a CSM hotarase detasarea in cadrul MAI, pe o perioada de trei ani, a lui Botos, procuror militar in cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie. Detasarea a fost facuta la solicitarea MAI.

In 13 februarie 2013, fostul procuror general Ilie Botos fusese detasat la Cancelaria prim-ministrului, la cererea premierului Victor Ponta. Anterior, el a fost detasat la Ministerul Apararii Nationale.

In perioada 2003 – 2006, Botos a indeplinit functia de procuror general al Romaniei. In iulie 2006, a demisionat din aceasta functie, la o zi dupa ce sefii SRI, SIE si DGIPI facusera acelasi lucru in urma disparitiei omului de afaceri Omar Hayssam, acuzat de fapte de terorism.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat între Gâlcă și Alex Dobre la primul antrenament al Rapidului după scandal. Ultim avertisment de față cu tot lotul! Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă permisele de conducere. Ce informație nouă va apărea pe acte. Unde se aplică de la 1 ianuarie 2027
Playtech.ro
Bani pentru fermieri după Paște. Tabel cu subvențiile care se plătesc, cine beneficiază de ajutor
Adevarul
Propunerea inedită a României către Pfizer, pentru a „șterge” datoria de 600 de milioane de euro
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Lucescu, dezvăluirea care îți va rupe sufletul. ”Și-a dorit să mergem împreună, dar n-am mai apucat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
România este îndoliată! S-a stins din viață realizatorul de radio Emil Buruiană
iamsport.ro
Nu Gică Hagi. FRF a negociat inițial cu un alt antrenor pentru postul de selecționer: ”A fost primul pe listă”
MediaFlux
S-a plănuit asasinarea lui Nicușor Dan. Polițiștii au început căutările celui care și-a anunțat intenția de a-i face rău președintelui
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj