Fotbal – Liga I: Concordia Chiajna – CFR Cluj 2-1

Concordia Chiajna a învins-o pe CFR 1907 Cluj cu scorul de 2-1 (1-0), luni seara, pe teren propriu, în ultima partidă din etapa a opta a Ligii I de fotbal.

24 aug. 2015, 20:34

Ilfovenii au obținut a doua lor victorie din acest sezon, grație „dublei” reușite de Marian Cristescu (19, 89). Pentru oaspeți a punctat atacantul camerunez Steve Beleck (74). Ambii jucători au marcat primele lor goluri pentru echipele lor.

Cristescu a ratat un penalty (84), portarul Traian Marc apărând șutul expediat de fostul său coechipier de la Dinamo. Lovitura de pedeapsă a fost acordată după un fault al lui Tiago Lopes asupra lui Florin Purece.

CFR Cluj, care a avut o bară, în prima repriză, prin Andrei Mureșan (7), a jucat în zece oameni din minutul 78, când Andrei Tînc a încasat al doilea cartonaș galben.

La meci a asistat și selecționerul echipei naționale de fotbal a României, Anghel Iordănescu.

CS Concordia Chiajna — FC CFR 1907 Cluj 2-1 (1-0), stadion Concordia — Chiajna
Au marcat: Marian Cristescu (19, 89), respectiv Steve Beleck (74).
Cartonaș roșu: Andrei Tînc (CFR, 78).
Marian Cristescu a ratat un penalty în minutul 84 (a apărat Traian Marc).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galați); arbitri asistenți: Marius Cristian Marchidanu (Brăila), Gabriel Sabin Stroe (Pitești); arbitru de rezervă: Eduard Ioniță (Constanța)
Observatori: Ioan Onicaș (Zalău) — CCA, Ion Cățoi (București) — LPF