FOTO | Horia Constantinescu (ANPC) a revenit la datorie: „Rămân băiatul rău de cartier care se trezește la 5 pentru că i se par zilele de lucru prea scurte”

Horia Constantinescu este unul dintre cei mai vizibili șefi de autorități publice din România. Directorul general ANPC și-a început ziua când nici măcar nu dăduse soarele. 
Mircea Filipescu
16 aug. 2023, 18:14
FOTO | Horia Constantinescu (ANPC) a revenit la datorie: „Rămân băiatul rău de cartier care se trezește la 5 pentru că i se par zilele de lucru prea scurte

Horia Constantinescu promite noi controale la foc automat. Anunțul a fost făcut la 5 dimineața, miercuri, 16 august, imediat după ploaia severă.

„La 5:00 a turnat în București de am crezut că a venit sfârșitul lumii.

Interesant este că doar picură.

În această jumătate de săptămână rămasă demarăm acțiuni de anvergură națională vizând unii dintre cei mai mari operatori economici.

Dacă această furtună ar fi venit după aș fi înțeles cine și de ce tună și fulgeră.

Rămân băiatul rău de cartier care se trezește la cinci pentru că i se par zilele de lucru prea scurte.

Să aveți o micro-săptămână fericită!”, a notat Horia Constantinescu pe pagina sa de Facebook.

Ce pregătește Horia Constatinescu, șeful ANPC

Liderul de la Protecția Consumatorului promite controale și la companiile multinaționale, care plătesc zero impozite către statul român.

„Cred că trebuie lămurită întreaga situație raportat nu numai la presiunea financiară pe care o exercită asupra bugetului de stat, ci ar trebui văzut și dacă aceștia, fiind atât de pregătiți în țările lor de origine, respectă la fel de mult consumatorul român ca pe cel din țările lor de origine.

Noi am mai avut acțiuni. Dacă vă amintiți, imediat cum a apărut situația legată de intrarea României în Schengen. Un reprezentant al statului austriac ne explica că nu suntem foarte bine pregătiți, iar în zilele imediat următoare ne-am dus în acțiuni de control la mai multe firme de origine austriacă.

Am fost triști și neplăcut surprinși să constatăm că nu se ridicau la nivelul la care ne recomanda să ne desfășurăm viața demnitarul austriac. Am aplicat atunci sancțiuni și am acționat cu fermitate, pentru că acesta era sfatul dat. Așa ar trebui procedat cu toate companiile care tratează țara noastră diferit față de a lor”, a declarat șeful ANPC, la Gold FM.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Locul neașteptat unde a fost surprinsă Georgina, iubita lui Cristiano Ronaldo. E cel mai puternic de pe planetă, foarte puțini oameni ajung aici
Capital.ro
Vor fi scutiți integral de la plata întreținerii. Restul locatarilor din bloc vor plăti în locul lor. Proiectul de lege a speriat românii
Playtech.ro
Cum poți reclama încălcarea drepturilor tale la Inspecția Muncii: Pașii prin care poți face o sesizare
Adevarul
Moartea unui afacerist român în Italia, învăluită în mister. Ce au descoperit anchetatorii în apartamentul închiriat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei frați de 6, 8 și 9 ani au murit sub ochii mamei lor după ce au căzut într-un lac în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Mircea Lucescu și-a dat acordul să antreneze Steaua, dar Valentin Ceaușescu s-a opus dintr-un motiv uluitor
MediaFlux
Se schimbă banii în România. Anunț de la BNR privind prima modificare a bancnotelor
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil