Franţa livrează ECHIPAMENTE de PRIM AJUTOR în Irak

Surse de la Palatul Elysee au anunţat că Franţa va livra în orele următoare primele sale echipamente de prim ajutor în Irak, a anunţat sâmbătă preşedinţia franceză, informează AFP, citată de Agerpres.
Filip Stan
09 aug. 2014, 17:56
Franţa livrează ECHIPAMENTE de PRIM AJUTOR în Irak

Palatul Elysee a precizat într-un comunicat că şeful statului francez François Hollande i-a transmis acest mesaj prin telefon preşedintelui Kurdistanului irakian Massoud Barzani.

În timpul conversaţiei, François Hollande ‘a reafirmat angajamentul Franţei de a sta alături de civilii victime ale atrocităţilor continue ale Statului Islamic’, a afirmat Palatul Elysee. El ‘a subliniat totodată hotărârea sa de a mobiliza comunitatea internaţională şi a cerut Uniunii Europene să ia măsuri urgente pentru a răspunde nevoilor umanitare imediate’.

Citeşte şi SCHIMBĂRI MAJORE aduse de BOMBARDAMENTELE din Irak

Francois Hollande şi-a exprimat totodată convingerea că ‘soluţia la criza’ care afectează Irakul este ‘una politică’ şi a cerut să se depună toate eforturile pentru formarea în cel mai scurt timp posibil a unui veritabil guvern de uniune naţională care să se angajeze să răspundă aspiraţiilor întregului popor irakian.

DailyBusiness
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
El e singurul fan al lui Joao Paulo la CM 2026! Cu ce echipe țin ceilalți jucători de la FCSB. Video
Capital.ro
Va putea România să adopte moneda euro? Anunț direct venit de la BCE: Manifestă reziliență economică
Playtech.ro
Orașul din România în care cei mai mulți români și-ar dori să locuiască. A depășit Clujul și Bucureștiul
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Măsurile luate de autoritățile din Grecia după ce 148 de turiști au fost mușcați de peștele-iepure: „Sub nicio formă să nu se joace cu ei, să nu-i prindă”
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Se pregătește unirea României cu Republica Moldova! Propunere legislativă depusă de S.O.S România, adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul, forul decizional
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?