FRANŢA vs. GERMANIA (ora 19.00) la CM 2014. Un sfert de finală de proporţii epice VIDEO

FRANŢA vs. GERMANIA la CM 2014. Sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal 2014 debutează vineri, la ora 19.00, pe stadionul Maracana, din Rio de Janeiro. Celelalte partide care se vor disputa vineri şi sâmbătă sunt Brazilia - Columbia, Olanda - Costa Rica şi Argentina - Belgia.

04 iul. 2014, 09:39

FRANŢA vs. GERMANIA la CM 2014. Rivalitatea dintre nemţi şi francezi este acerbă şi la nivel fotbalistic, iar confruntările de la Mondiale dintre cele două reprezentative au avut o desfăşurare epică.

Memorabilă este întâlnirea din semifinalele CM 1982, când scorul după 90 de minute era 1-1, iar în prelungiri francezii s-au detaşat la 3-1, marcând prin Tresor (min. 92) şi Giresse (min. 98). Au venit însă golurile lui Rumenigge (min. 102) şi Klaus Fischer (min. 108), iar după 120 de minute scorul era 3-3. Cele două s-au departajat la penalty-uri, unde au câştigat nemţii, cu 5-4. Şi patru ani mai târziu, în Mexic, Germania şi Franţa s-au întâlnit în semifinale, iar nemţii au câştigat cu 2-0, în timpul regulamentar de joc.

Naţionala Franţei joacă pentru a treia oară în istorie pe Maracana şi niciodată nu a pierdut sau câştigat în templul fotbalului mondial. Ambele dispute ale „cocoşilor”, cu Brazilia în 1977 şi Ecuadorul, anul acesta, în faza grupelor de la CM 2014, s-au încheiat la egalitate.