Fraţii Italiei, partidul ultraconservator condus de Giorgia Meloni, pe primul loc la europarlamentare

Extrema dreaptă a câştigat în Europa. În Italia, Giorgia Meloni și partidul său ultraconservator au câștigat alegerile europarlamentare.
Filip Stan
10 iun. 2024, 01:38
Fraţii Italiei, partidul ultraconservator condus de Giorgia Meloni, pe primul loc la europarlamentare

Fraţii Italiei, partidul ultraconservator condus de Giorgia Meloni, a obținut primul loc la alegerilor europarlamentare din această țară. După o victorie similară în Franța, premierul Georgia Meloni și Marine Le Pen devin cele mai influente figuri ale extremismului de dreapta european.

Exit-poll-ul pentru televiziunea de stat RAI arată că Fraţii Italiei a obţinut între 26-30% din voturi, pe locul al doilea situându-se Partidul Democrat (PD), de opoziţie, de orientare centru-stânga, cu 21-25% din voturi.

EXIT POLL alegeri 2024. PSD-ul german, dezastru în alegeri, eşec în faţa extremiştilor. Partidul lui Merkel revine în forţă

Celălalt principal partid de opoziţie, Mişcarea 5 Stele, este cotat cu 10-14% din voturi, în timp ce Forza Italia, fondată de defunctul Silvio Berlusconi, s-a situat pe locul patru cu 8,5-10,5%, părând să îşi învingă vechiul aliat, Liga, de extremă dreapta, care a obţinut 8-10%.

Fraţii din Italia a obţinut doar 6,4% din voturi la ultimul scrutin european din 2019, dar a ieşit în faţa tuturor celorlalte partide la alegerile naţionale din 2022, când a obţinut 26%, italienii văzând în Meloni un lider fără menajamente şi care vorbeşte direct.

Partidul său îşi trage rădăcinile dintr-o grupare neofascistă, iar victoria sa din 2022 a dat tonul pentru câştigurile extremei drepte în întreaga Europă, inclusiv în scrutinul UE din 6-9 iunie, care arată că Europa a virat brusc spre dreapta.

Reacţie ŞOCANTĂ a lui Emmanuel Macron după ce partidul lui Marie Le Pen a câştigat detaşat alegerile europarlamentare. Preşedintele a dizolvat Parlamentul

Meloni guvernează la Roma cu Forza Italia, de centru-dreapta, şi Liga, prezentând acest lucru ca un model pentru următorul guvern al UE de la Bruxelles, unde preşedintele Comisiei Ursula von der Leyen va trebui să creeze un consens pentru a obţine un al doilea mandat.

Dacă se confirmă, rezultatul PD ar reprezenta, pe de altă parte, un scor bun pentru liderul său Elly Schlein, care a preluat conducerea partidului în 2023 şi a avut dificultăţi în a-şi impune voinţa în faţa vechii gărzi. PD a obţinut 19% în 2022, iar Schlein a fost nerăbdătoare să îmbunătăţească acest rezultat.

Singura dezamăgire pentru toate partidele în acest weekend a fost prezenţa la vot, care se aştepta să se situeze în jurul sau chiar sub 50% – un nivel record într-o ţară care a avut o participare la vot puternică din punct de vedere istoric.

Italia va avea 76 de locuri în noul Parlament European, fiind a treia ţară ca pondere, după Germania şi Franţa.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Marcel Pușcaș îi ia apărarea lui Radu Drăgușin după 0-4 la debut: „Malen și Dybala nu sunt Bîrligea și Boutoutaou!”
Capital.ro
Statul dă 500 de lei pentru rechizite în anul școlar 2026-2027. Cine sunt cei care vor primi banii și când se depun cererile
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Jaf ca în filme la Londra: Trei români au săpat un tunel spre un magazin de bijuterii
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
”Noua Nadia”, dezvăluiri despre momentul care i-a schimbat cariera: ”A fost mai dificil emoțional”
MediaFlux
Rusia pregătește un posibil atac asupra NATO! Directorul CIA, vizită secretă la Moscova pentru a-l avertiza pe Putin
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat