Frații Tate amenință autoritățile române, după ce DIICOT le-a permis să părăsească țara: ”Cei care au făcut asta vor plăti”

Frații Andrew și Tristan Tate au ajuns în Statele Unite, după ce DIICOT le-a permis să părăsească România, deși se află în continuare sub control judiciar. Aeronava care îi transporta a aterizat în Florida, la Fort Lauderdale, joi, 27 februarie, în jurul orei 18:00, ora României. Decizia de a le permite plecarea vine în urma unei solicitări aprobate de autorități, însă toate celelalte obligații ale controlului judiciar rămân în vigoare, inclusiv cea de a se prezenta în fața organelor judiciare ori de câte ori sunt solicitați.
Filip Stan
03 mart. 2025, 09:36
Frații Tate amenință autoritățile române, după ce DIICOT le-a permis să părăsească țara: ”Cei care au făcut asta vor plăti”

Ajuns în SUA, Andrew Tate a postat un videoclip pe rețeaua X, în care a reiterat faptul că atât el, cât și fratele său, sunt „înțeleși greșit” și că întregul caz împotriva lor nu are fundament solid.

„Am fost întotdeauna nevinovați”, a scris el în descrierea care însoțește clipul.

În discursul său, Andrew Tate a criticat dur autoritățile române și a susținut că întreaga anchetă împotriva lui a fost fabricată.

„M-au închis pentru niște prostii. Nu am făcut nimic. Matrix ne-a atacat. Am fost arestați pe un caz de 2 bani, fără dovezi. Au printat mii de coli cu tot felul de acuzații, dar care nu înseamnă nimic. Au falsificat dovezile, totul este o mizerie! Ce-au găsit asupra noastră? Nimic! Unde sunt așa-zisele victime?”, a mai spus acesta.

El a mai afirmat că probele din dosar au fost obținute în mod ilegal și că întregul proces a fost marcat de abuzuri.

Citește și: Călin Georgescu află luni dacă scapă de controlul judiciar. Cazul fostului candidat, pe masa judecătorilor

„Dovezile au fost obținute în mod ilegal. Înregistrări ilegale, traduceri false, martori falși care nici nu există. Nu a existat nicio dovadă care să mă arunce în închisoare. Nu a fost nicio dovadă ca să-mi percheziționeze casa de cinci ori. N-a fost nicio dovadă ca să mă împiedice să călătoresc vreme de trei ani.”, a acuzat Tate, potrivit Ziare.com.

În mesajul său, Tate a transmis și un avertisment celor pe care îi consideră responsabili de situația sa juridică.

„Acum că războiul a fost câștigat și că hârtiile au fost ștampilate înainte să fiu eliberat, vă promit că toți cei care au făcut asta, cei care au încercat să ne facă să suferim în mod nedrept, vor plăti prețul pentru ce au făcut. Când am pierdut noi vreodată? Chiar și când eram împreună într-o celulă de închisoare doar râdeam și zâmbeam. Suntem genul de bărbați care stau în fața gloanțelor. Suntem pregătiți să murim împreună. Liberi, în sfârșit!”, și-a încheiat Tate discursul.

Citește și: EXCLUSIV Diana Şoşoacă a dezvăluit că George Simion nu ar fi renunţat la ideea de a candida: „Toţi avem infiltraţii noştri”

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
Cu cine joacă U Cluj în turul 2 preliminar din Conference League după ce a fost eliminată de Dinamo Kiev din Europa League
Capital.ro
Inteligența artificială schimbă modul în care elevii învață. Profesorii recunosc că le este tot mai greu să evalueze cunoștințele reale
Playtech.ro
O nouă taxă de aproape 1 leu pe litrul de carburant, în discuție la nivelul UE. România se opune măsurii
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
1.500 de euro lunar pentru tineri. Domeniile disponibile și pentru absolvenții din învățământul profesional și tehnic
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România